Քաղաքական 17:00 31/01/2019 Հայաստան
Պաշտոնական այցով Գերմանիայում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է Քյոլնի տեխնիկական համալսարան:
Կառավարության հասարականության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ վարչապետը հանդիպել է Քյոլնի տեխնիկական համալսարանի ուսանողների և պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ: Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել «Հայաստանը թավշյա հեղափոխությունից հետո - թվային և տեխնոլոգիական դարաշրջանի խոստման իրագործումը» խորագրով ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Հայաստանը համարվում է նախկին Խորհրդային Միության Սիլիկոնային հովիտը, որտեղ արտադրվել է Նաիրիտ-2-ը՝ խորհրդային ժամանակաշրջանի առաջին կիսահաղորդչային համակարգիչը և աշխարհում առաջիններից մեկը: ԽՍՀՄ-ի սուզանավերի ու տիեզերանավի համար հաշվարկային համակարգերի և էլեկտրոնիկային հիմնական բաղադրատարրերի մեծ մասը հղացվել ու արտադրվել է Հայաստանում: Կիսահաղորդչային տեխնիկա նախագծող, արտադրող, փորձարկող և ինտեգրող կենտրոնների մեծ մասը գործում էին Հայաստանում:
Այսօր Հայաստանի ներուժը ընդլայնվել է: ՏՏ ոլորտը Հայաստանում վերջին յոթ տարիների ընթացքում աճել է հինգ անգամ, տարեկան 25 տոկոսով: Synopsys, National Instruments, Cisco, VMWare, TeamViewer, Mentor Graphics- ը (Siemens- ին պատկանող) և շատ այլ անդրազգային ընկերություններ գիտահետազոտական գրասենյակներ ունեն Հայաստանում, որոնցում ներգրավված են հազարավոր մասնագետներ, ովքեր լուծում են 5G և մեքենայական կապին, իրերի համացանցին (Internet of Things), արհեստական ինտելեկտին, ռոբոտներին առնչվող բարդ խնդիրներ:
Հայաստանի ներկայիս ներուժը հնարավորություն է տալիս իրականացնել զանազան ծրագրեր ինչպես Սփյուռքի մեր հայրենակիցների ու միջազգային կազմակերպությունների, այնպես էլ ՏՏ հսկաների հետ:
Մենք նախաձեռնել ենք հետաքրքիր մեկնարկային ծրագրեր՝ էկոհամակարգերի, ինկուբատորների, այդ թվում կայուն զարգացման լաբորատորիաների ստեղծման նպատակով:
Մեր առաջնահերթություններից են արհեստական ինտելեկտը, կիբեռանվտանգությունը, բլոկ-շղթան և կիսահաղորդչային տեխնոլոգիաները:
Հայաստանի հիմնական հարստությունն իր շնորհալի ու տաղանդաշատ քաղաքացիներն են, ովքեր ստացել և ստանում են գերազանց կրթություն: Դրա շնորհիվ հայաստանյան ստարտափներն արագորեն զարգանում են, նրանցից ոմանք առաջատար դիրքեր են զբաղեցնում աշխարհի տեխնոլոգիական քարտեզի վրա: Ապացուցված փաստ է. երբ հայերին հնարավորություն է ընձեռվում, նրանք միշտ հաջողում են: Սա է պատճառը, որ հայերն ավելի շատ են աչքի ընկնում Սփյուռքում: Ահա թե ինչու մեր կառավարությունն ամեն ինչ անում է, որպեսզի Հայաստանում ստեղծի համատեղելի միջավայր, որպեսզի այն դարձնի իր ժողովրդի մտավոր ներուժի կիզակետը»։

Pashinyan: Armenia’s main asset is its bright-minded and talented people
“Armenia was considered to be the former Soviet Union’s Silicon Valley where Nairi-2, the Soviet-era first semiconductor computer and one of the first in the world, was manufactured. The major part of computing systems and electronics for submarines and spacecraft of the USSR were both invented and manufactured in Armenia,” Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan stated on Thursday at the Technological University of Cologne.
The PM has noted that the most advanced Antenna research, design and production was conducted in Armenia. “The major Semiconductor design, production test and integration centers were in Armenia.
Today, the Armenian potential has widened up. The IT sector in Armenia grew five-fold over the past seven years with an annual rate of about 25%.
“We are launching exciting startup projects to create ecosystems, incubators, including sustainable development laboratories. Artificial intelligence, cyber security, block-chain and semiconductor technologies are among our priorities,” the PM said, adding the education is also focused on technologies.
“Armenia’s main asset is its bright-minded and talented people with cutting-edge education. Due to this, Armenian startups are evolving speedily, some of them coming in leading places on the world map of technology. It is a proven fact, when Armenians are provided with opportunities, they are always successful,” Pashinyan stressed.
The PM concluded his speech about the benefits of the digital and technological age, suggesting the technology breakthrough in such fields as artificial intelligence, robotics, nanotechnology, biotechnology and others create opportunities for the country to reshape its economy in a try to translate its political revolution into an economic one.