Իրավունք 15:30 11/02/2019 Հայաստան
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով նախաձեռնվել է վարույթ, որի շրջանակներում Պաշտպանը այցելել է նախկին նախագահին և կապի մեջ է մտել փաստաբանների հետ։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
Լրագրողների հարցին, թե ի՞նչ պայմաններում էր պահվում Ռոբերտ Քոչարյանը և արդյոք բողոքներ չունի՞, նա պատասխանեց. «Պարոն Քոչարյանը մենակ է խցում։ «Երևան» ՔԿՀ-ի մենախցերը փոքր են, իսկ քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցների վերաբերմունքից նա բողոքներ չունի»։
Թաթոյանն ասաց, որ հանդիպել է գրեթե մեկ ամիս առաջ՝ իր նախաձեռնությամբ։
Թաթոյանը նաև հայտնեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանը հարազատների հետ տեսակցելու արգելք ուներ, սակայն նաև իրենց միջամտությունից հետո հարազատները հնարավորություն են ստացել հանդիպել նրա հետ։
Մեկ այլ հարցի, թե Քոչարյանը կարո՞ղ է համարվել քաղաքական բանտարկյալ, Թաթոյանը պատասխանեց. «Մարդու իրավունքների պաշտպանն օժտված չէ այն իրավական լիազորություններով, որ կարողանա այս հարցին գնահատական տալ, հետևաբար այս մասին գիտեն թե փաստաբանները, թե պարոն Քոչարյանը։ ՄԻՊ-ը չի կարող գնահատականներ տալ մեղադրանքին»։

Law 16:10 11/02/2019 Armenia
Human Rights Defender (Ombudsman) of Armenia Arman Tatoyan has paid a visit to Armenia’s second President Robert Kocharyan held in pre-trial custody and is in touch with his attorneys, he said today.
“Mr. Kocharyan is alone in the cell: the cells of Yerevan Penitentiary are small. He has no complaints about the treatment of the penitentiary staff,” the ombudsman told reporters as he was asked to comment on the conditions of the former president’s detention.
Tatoyan also said Kocharyan was not allowed to see his relatives but after their mediation the relatives had an opportunity to meet with Kocharyan.
Asked whether the ex-president can be considered a political prisoner, the ombudsman said he is not authorized to assess the charges brought against the former president.
Kocharyan has been placed in custody since December 7, 2018, pending trial. He is charged with overthrowing Armenia’s constitutional order during the March 1-2, 2008 post-election events in Yerevan. The former president strongly denies any wrongdoing.