Իրավունք 12:44 22/02/2019 Հայաստան
ԱԺ մարդու  իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովում  աշխատանքային քննարկման ժամանակ, որին ներկա էր  ՀՀ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը, անդրադարձ եղավ երեկ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում տեղի ունեցած միջադեպին։
Նախարարը նշեց, որ կալանավորներից  մեկին, ով գտնվում էր կարանտինի մեջ, տեղափոխվել էր ՔԿՀ, գտել են կախված վիճակում:
«ՔԿՀ են տեղափոխվել երկու կալանավորներ, և մինչև հոգեբանները աշխատելիս են եղել նրանցից մեկի հետ, վերադարձել են մյուսի մոտ, գտել են կախված վիճակում: Երկուսն էլ նույն տիպի արարքի մեջ են մեղադրվելիս եղել: Նրանք մեղադրվում են անչափահաս երեխային բռնաբարելու մեջ, այդպիսի դեպքեր լինում են, իհարկե, ցավալի է, բայց գործը դեռևս նախաքննության փուլում է։ Ինքնասպան եղած մեղադրյալը երկու անգամ պատիժ կրել է տարբեր բնույթի հանցագործությունների համար»,- ասաց նա:
Այնուհետև Զեյնալյանը տվյալներ  ներկայացրեց քրեակատարողական հիմնարկներում կալանավորների ու դատապարտյալների վերաբերյալ. «Մենք ՔԿՀ-ներում կարող ենք պահել 5300-ի չափ կալանավոր: Այսօր 2266-ի չափ դատապարտյալ և կալանավոր կա քրեակատարողական հիմնարկներում, որոնցից 963-ը՝ կալանավոր, 1303-ը՝ դատապարտյալ: Այս պահին 10 դատապարտյալ հացադուլ է իրականացնում»։
Ինչ վերաբերում է դատավորներին, նախարարն ասաց, որ ՀՀ-ն 100 000 բնակչի հաշվարկով ունի 7 դատավոր և նրանց քանակը 232-ն է այս պահին:
«Ունենք դատավորների թափուր հաստիքներ, այս ոլորտը ևս դադարել է լինել հրապուրիչ: Դատավորների վարույթում մի քանի հազար գործ կա, օրինակ՝ 15 քրեական գործից ավելի մեկ դատավորի վարույթ լինելու պարագայում արդեն այն արդյունավետ չի, իսկ իրենց վարույթում լինում են 40 և ավելի գործեր։ Օրինակ քաղաքացիական գործերով քննող դատավորներից կոնկրետ մեկի վարույթում եղել է 3537 գործ: Դատավորն ունի նաև արձակուրդի իրավունք և պետք է օգտվի իրեն հասնող արձակուրդի իրավունքից»,-ասաց նա:

Право 14:49 22/02/2019 Армения
Во время рабочего обсуждения в Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по защите прав человека и общественным вопросам, в котором принял участие также министр юстиции РА Артак Зейналян, стороны обратились к произошедшему накануне в УИУ «Нубарашен» инциденту.
Министр отметил, что один из арестованных, который находился на карантине, был обнаружен повешенным.
«В УИУ были доставлены двое арестованных, и пока психологи работали с одним из них, вернувшись ко второму, обнаружили его повешенным. Оба обвинялись за одинаковый поступок. Они обвиняются в изнасиловании несовершеннолетнего ребенка, подобные случаи бывают, конечно, это прискорбно, но дело пока находится на стадии предварительного расследования. Совершивший самоубийство арестованный дважды уже был осужден за совершение преступлений различного характера», – отметил министр.
Затем А. Зейналян представил данные касательно арестованных и осужденных: «Мы можем содержать в тюрьмах 5300 заключенных. Сегодня в тюрьмах содержится 2266 осужденных и заключенных, в том числе 963 арестованных, 1303 осужденных. В настоящее время 10 осужденных объявили голодовку».
Что касается судей, министр отметил, что на 100 000 жителей РА приходится 7 судей и их число на данный момент составляет 232.
«У нас имеются вакантные должности судей. Эта сфера также перестала быть привлекательной. В производстве судей имеются по несколько тысяч дел. Например, в случае, когда у одного судьи в производстве имеется 15 уголовных дел, то это уже неэффективно, а у них в производстве могут находиться 40 и свыше дел. К примеру, у одного судьи, рассматривающего гражданские дела, в производстве находилось 3537 дел. Но у судей же есть также право на отпуск и о должен воспользоваться этим правом», – отметил он.