Քաղաքական 17:51 11/03/2019 Հայաստան
ԵԱՀԿ գործող նախագահ Միրոսլավ Լայչակը մարտի 12-13-ը կայցելի Հայաստան։ Այս մասին տեղեկանում ենք  Սլովակիայի ԱԳ նախարարության պաշտոնական էջից։ Հիշեցնենք, որ Լայչակը Սլովակիայի ԱԳ նախարարն է։
«Սա Լայչակի՝ ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում 6-րդ այցն է։ Ավելի վաղ՝ անցած շաբաթ նա այցելել է Ադրբեջան»,-ասել է մամուլի խոսնակ Բորիս Գանդելը։
Հայաստան այցի նպատակը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն աջակցելն է։ Երևանում նախատեսված  են Լայչակի հանդիպումները ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ։ Հայաստանում նրան կընդունի նաև ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը, ինչպես նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը։

Политика 17:34 11/03/2019 Армения
Действующий председатель ОБСЕ, глава МИД Словакии Мирослав Лайчак 12-13 марта посетит Армению, сообщил в понедельник РИА Новости пресс-секретарь словацкого дипведомства Борис Гандел.
"Глава МИД Словакии Мирослав Лайчак в рамках своего мандата действующего председателя ОБСЕ посетит с визитом 12-13 марта Армению. Это уже шестая поездка министра Лайчака в качестве председателя ОБСЕ. Ранее, на минувшей неделе, он посетил Азербайджан", - сказал Гандел.
Как отмечается, целью визита Лайчака в Армению, по словам дипломата, является представление приоритетов председательства Словакии в ОБСЕ и поддержка мирного решения конфликта в Нагорном Карабахе.
В Ереване Лайчак встретится со своим армянским коллегой Зограбом Мнацаканяном, а также будет принят президентом республики Арменом Саркисяном, главой парламента Араратом Мирзояном и премьером Николом Пашиняном.