Քաղաքական 16:45 27/03/2019 Հայաստան
Վարչապետը և ԵԽԽՎ նախագահը քննարկել են Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացման ուղղությամբ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ՀՀ Ազգային ժողովում հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) նախագահ Լիլիան Մորի-Պասկիեին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կաօերի վարչությունից:
Վարչապետը նշել է, որ Եվրոպայի խորհուրդը և ԵԽԽՎ-ն Հայաստանի համար կարևոր գործընկերներ են ժողովրդավարության զարգացման և քաղաքացիական հասարակության ուժեղացման գործընթացում: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ նախորդ տարի սկիզբ առած քաղաքական փոփոխությունները հենց այս գործընթացների հետ էին կապված, դրանցում արտաքին որևէ ներգրավվածություն չկար, քանի որ Հայաստանի ժողովրդի համար ժողովրդավարությունն արտաքին քաղաքական կողմնորոշում չէ, այլ ներքին համոզմունք և արժեքային համակարգ: «ՀՀ կառավարությունը ժողովրդավարական բարեփոխումների մեծ օրակարգ ունի, որի արդյունավետ իրականացման գործում եվրոպական կառույցների, այդ թվում՝ ԵԽ և ԵԽԽՎ հետ ակտիվ համագործակցությունը կարևոր նշանակություն ունի», - ասել է վարչապետը և այս համատեքստում կարևորել առաջիկայում՝ ապրիլ ամսին, նախատեսվող իր այցը Ստրասբուրգ, որի շրջանակում՝ ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի ընթացքում, Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է գալու ելույթով:
ԵԽԽՎ նախագահը նշել է, որ ուրախ է հանդիպել Հայաստանի վարչապետին և քննարկել համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Նրա խոսքով՝ ԵԽԽՎ-ում ուշադիր հետևել և հետևում են Հայաստանում տեղի ունեցող զարգացումներին և ողջունում են քաղաքական փոփոխությունների խաղաղ, ոչ բռնի իրականացումը: «Հայաստանի քաղաքացիները կարողացան հասնել ժողովրդավարական փոփոխությունների խաղաղ ճանապարհով, և դա շատ լավ ձեռքբերում է Հայաստանի համար», - ասել է Լիլիան Մորի-Պասկիեն: Նա նաև անդրադարձել է արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներին՝ նշելով, որ այն, որ քաղաքացիների մեծամասնութունը ՀՀ վարչապետի գլխավորած քաղաքական ուժին է վստահել իր քվեն, մեծ աջակցություն է կառավարությանը՝ բարեփոխումների օրակարգը կյանքի կոչելու համար: Լիլիան Մորի-Պասկիեն վստահեցրել է՝ ԵԽ-ն և ԵԽԽՎ-ն պատրաստ են աջակցել Հայաստանին այդ գործընթացում և նշել, որ սիրով սպասում են վարչապետ Փաշինյանին երկու շաբաթից Ստրասբուրգում:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ գործակցության խորացման հեռանկարները:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ կառավարության համար առաջնահերթություն է ժողովրդավարության ուժեղացումը, ինստիտուցիոնալ զարգացումը և այս համատեքստում օրակարգում քաղաքական ինստիտուտների շարունակական հզորացումն է, արդարադատության ինստիտուների ուժեղացումն ու ամրապնդումը, այդ թվում նաև՝ անկախ դատական համակարգի կայացումը, ազատ խոսքի ամրապնդումը և այլն:
ԵԽԽՎ նախագահը ողջունել է ՀՀ վարչապետի նշած ուղղություններով բարեփոխումների նախաձեռնումը և ևս մեկ անգամ նշել, որ ԵԽ-ն և ԵԽԽՎ-ն պատրաստ են օժանդակել կառավարությանը այդ գործում, այդ թվում նաև՝ Հայաստանի հետ համագործակցության 2019-2022 թթ. Գործողությունների ծրագրի շրջանակում:
Շնորհակալություն հայտնելով ԵԽԽՎ նախագահին պատրաստակամության համար՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ-ն ԵԽ և ԵԽԽՎ լիարժեք անդամ է և շահագրգռված է զարգացնել եվրոպական կառույցների հետ փոխգործակցությունը՝ մեր երկրում ժողովրդավարության չափանիշները բարձրացնելու ուղղությամբ, քանի որ Հայաստանի քաղաքացիները վաստակել են այդ իրավունքը, և կառավարությունը կներդնի առավելագույն ջանքերը՝ այն լավագույնս ապահովելու համար:

Политика 17:58 27/03/2019 Армения
Премьер Никол Пашинян и председатель ПАСЕ обсудили вопросы сотрудничества по развитию демократии в Армении
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня в Национальном Собрании Республики Армения встретился с председателем Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Лилиан Мари-Паскье. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Согласно информации, премьер-министр отметил, что Совет Европы и ПАСЕ являются важными партнерами для Армении в процессах развития демократии и укрепления гражданского общества. По словам Никола Пашиняна, произошедшие в прошлом году политические изменения были связаны именно с этими процессами, в них не было иностранного участия, поскольку демократия для народа Армении - это не внешнеполитическая ориентация, а внутренняя убежденность и система ценностей.
«У правительства Армении широкая повестка демократических реформ, и активное сотрудничество с европейскими структурами, в том числе с Советом Европы и ПАСЕ, имеет важное значение в контексте их реализации», – сказал премьер-министр и подчеркнул в этом контексте важность своего предстоящего в апреле визита в Страсбург, где в ходе весенней сессии ПАСЕ Никол Пашинян выступит с речью.
Председатель ПАСЕ отметила, что рада встрече с премьер-министром Армении и обсуждению вопросов сотрудничества. По ее словам, в ПАСЕ внимательно следили и следят за развитием событий в Армении и приветствуют мирный, ненасильственный характер политических изменений. «Граждане Армении смогли добиться демократических изменений мирным путем, и это очень хорошее достижение для Армении», – сказала Лилиан Мари-Паскье.
Она также коснулась результатов внеочередных парламентских выборов, отметив, что тот факт, что подавляющее большинство граждан проголосовали за возглавляемую премьер-министром политическую силу, является большой поддержкой для правительства на пути реализации программы реформ. Лилиан Мари-Паскье заверила, что Совет Европы и ПАСЕ готовы поддержать Армению в этом процессе, и отметила, что они с радостью ждут премьер-министра Пашиняна в Страсбурге через две недели.
Собеседники обсудили перспективы углубления двустороннего сотрудничества.
Премьер-министр Пашинян отметил, что приоритетом правительства является укрепление демократии, институциональное развитие, и в этом контексте в повестке дня стоят вопросы продолжительного укрепления политических институтов, укрепления и усиления институтов правосудия, в том числе создания независимой судебной системы, укрепления свободы слова и др.
Председатель ПАСЕ приветствовала проведение реформ в отмеченных премьер-министром направлениях и отметила, что Совет Европы и ПАСЕ готовы помочь правительству в этом процессе, в том числе в рамках Плана действий по сотрудничеству с Арменией на 2019-2022 гг.
Поблагодарив председателя ПАСЕ за готовность, Никол Пашинян отметил, что Армения является полноправным членом Совета Европы и ПАСЕ и заинтересована в развитии сотрудничества с европейскими структурами для повышения демократических стандартов в нашей стране, поскольку граждане Армении заслужили это право, и правительство приложит максимальные усилия, чтобы наилучшим образом осуществить этот процесс.