Իրավունք 12:25 05/04/2019 Հայաստան
Քաղաքական-ֆինանսական բնույթի միջազգային քրեական գործերով ֆրանսիացի փաստաբան Սևակ Թորոսյանը միանում է Հայաստանի Հանրապետության երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով փաստաբանների թիմին։ Դատական նիստն ընդհանուր իրավասության դատարանում տեղի կունենա հաջորդող շաբաթների ընթացքում։
-Ինչու ե՞ք համաձայնվել պաշտպանել նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, ով մեղադրվում է «սահմանադրական կարգի տապալման» մեջ։
-Ես ծնվել և մեծացել եմ այնպիսի երկրում, որն ունի հետհեղափոխական կարգավիճակի 200 տարվա պատմություն։ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ կապված իրավիճակն ինձ անհանգստացնում է։ Բոլոր հեղափոխությունները  տեղի են ունենում միևնույն ընթացակարգով․ հանրության էյֆորիայի փուլին հետևում է մաքրման փուլը։ Հեղափոխությանը մշտապես անհրաժեշտ է գլխատում, մեղադրյալ՝ մեղքերի թողության համար, ով կրում է 30 տարվա լարվածության, անարդարության և ատելության համար պատիժը։ Պատահական չէ, որ անկախությունից սկսած գործող երեք նախագահներից ընտրվել է մեկը՝ իբր խորհրդանիշ անհրաժեշտ է, որ այդ խորհրդանիշը լինի եզակի, բացառիկ՝ լարվածության հետևանքների պատասխանատվությունն ամբողջությամբ կրելու համար։ Քրեական դատավարության ընթացքում ես հազվադեպ եմ ականատես եղել նման թշնամանքի մթնոլորտի: Շատ լավ գիտակցում եմ, որ մարտի 1-ի իրադարձությունները ամբողջ հայ ազգի համար մեծ ցավի պատճառ են հանդիսանում։ Դրա զգացայական ազդեցությունը շատ մեծ է։ Սա կարող է հանգեցնել անորոշության՝ զգացմունքային և իրավական մոտեցումների միջև։ Դատավարությունը շուտով կսկսվի։ Նախագահի գործը կքննվի միանձնյա դատավորի կողմից՝ առանց կոլեգիալ քննության և առանց հատուկ ընդդատության, ինչպիսին օրինակ՝ Հանրապետության բարձրագույն դատական ատյանի կողմից քննությունը։ Եվ այս ամենն արտասովոր թշնամանքի մթնոլորտում։ Գործադիր մարմինները չեն դադարում հանրային կերպով իրենց դիրքորոշումը ներկայացնել դեռևս չավարտված դատական գործի վերաբերյալ։ Սա անհավանական է։ Նախորդ հուլիսին գործադիր մարմնի անդամները հրամայել են քննող դատավորին կալանավորել նախկին նախագահին «ուզե չուզե»։ Առկա չէ որևէ երաշխիք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի գործը կքննվի արդար դատաքննության միջոցով։
-Ինչպիսի՞ կարևորություն ունի այս գործի քննությունը։
-Այս գործի քննությունը վերաբերում է Ռոբերտ Քոչարյանին այնքանով, որքանով այն հանդիսանում է Հայաստանում արդար դատաքննության փորձարկում։ Այն անկախ Հայաստանի համար ամենակարևոր դատական գործն է։ Միանձնյա դատավորի վրա ճնշումն ահռելի է։ Տասնյակ եվրոպական կառույցներ կքննարկեն դատավարության ընթացքը, փաստարկները, ապացույցները: Այն կհանդիսանա արդար դատաքննության մեծ փորձարկում, որը կարտացոլի երկրի իրական ժողովրդավարությունը կամ այն կդասի վիրտուալ ժողովրդավարությունների շարքին: Արդար դատաքննության դեպքում՝ արդյունքը կարող է որոշ ժամանակ անց հիասթափեցնել ժողովրդին: Սակայն արդարությունը գերակայում է։ Շուտով պատմաբանները կհավաքագրեն արխիվները, ելույթները, երկու կողմերի դիրքորոշումները, մեղադրանքները, խարդախության դեպքերը։ Քաղաքագետները կներկայացնեն իրենց մեկնաբանությունները, և սա կհանդիսանա մեր կողմից թողնված ժառանգությունը։ Նշվածը բազմաթիվ անգամներ տեղի է ունել Արևմտյան երկրներում։ Անբարեխիղճ կամ «մատաղ» նվիրող դատավորները և քաղական ղեկավարները պատմության մեջ համարվում են դավաճաններ։
-Արդյո՞ք Ձեր կարծիքով Ռոբերտ Քոչարյանը ենթակա է քրեական պատասխանատվության։
-Եթե ՀՀ նախագահը ենթակա է քրեական պատասխանատվության, ապա աշխարհի բոլոր պետությունների ղեկավարները կարող են ազատազրկվել: Մի քանի ամիս շարունակ «դեղին բաճկոնների» շարժումը ներխուժել է Փարիզի և Ֆրանսիայի խոշոր քաղաքների փողոցներ: Նրանք ամիսների ընթացքում բոլորը կրկնում են «Մակրոն, հեռացի՜ր»։ Նրանց գործողությունների հետևանքով կրած վնասները հասնում են 300 միլիոն եվրո գումարի։ Շաբաթ օրերին մենք այլևս չենք կարող քայլել Շանզ Էլիզեում, որտեղ պողոտայի երկայնքով տեղադրվել են բետոնե բարիկադներ: Ի՞նչ պետք է անի նախագահ Մակրոնը։ Հազարավոր ավտոմատներով զինված ոստիկանական ուժեր մոբիլիզացվում են: Անընդմեջ առկա են վիրավորվներ։ Ներկայումս զորքերի ներգրավման շուրջ ընթանում են բանակցություններ։ Որքա՞ն ժամանակ կարող է երկիրը գոյատևել այս իրավիճակում: Որքա՞ն ժամանակ կարող է Հայաստանի նման երկիրը գոյատևել այս իրավիճակում: Ես ընթերցել եմ նախագահ Քոչարյանին ուղղված մեղադրանքը։ Իրավական տեսանկյունից ես չեմ ընդունում Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի և մեղադրանքի բովանդակության շրջանակում ներկայացված փաստարկները։ Անկեղծ ասած՝ ես երբեք չեմ հասկացել «սահմանադրական կարգի տապալում» եզրույթի նշանակությունը։ Յուրաքանչյուր հանցագործություն պետք է սահմանված լինի հստակ կերպով։ Եկեք լինենք անկեղծ՝ սա ոչ թե քրեական բնույթի, այլ քողարկված քաղաքական բնույթի հանցագործություն է։ Քաղաքական բնույթի հանցագործություններն արգելված են Եվրոպայում 19-րդ դարից սկսած։ Դրանք դեռ արդիական են որոշ աֆրիկյան բռնապետություններում: Այսպիսի անորոշ հասկացության վտանգը կայանում է նրանում, որ եթե այն կիրառվի դատարանի կողմից, ապա հետագայում կհանդիսանա իշխանության դեմ գործող քաղաքական ընդդիմության, լրագրողների կամ հասարակ քաղաքացիների ազատազրկման հիմք։

Право 12:26 05/04/2019 Армения
Севак Торосян: «Нет никаких гарантий, что дело Роберта Кочаряна будет рассмотрено в ходе справедливого судебного разбирательства»
Французский адвокат по международным финансово-политическим уголовным делам Севак Торосян присоединился к группе адвокатов по делу второго президента Республики Армения Роберта Кочаряна. Судебный процесс будет проходить в Суде общей юрисдикции в ближайшие недели.
-Почему вы согласились защищать бывшего президента Роберта Кочаряна, которого обвиняют в «свержении конституционного строя»?
-Я родился и вырос в стране с 200-летней историей постреволюционного статуса. Меня беспокоит ситуация с Робертом Кочаряном. Все революции происходят по одной и той же процедуре: за фазой общественной эйфории следует фаза очищения. Для революции всегда необходим виновник за прощение грехов, который несет наказание за 30 лет напряженности, чувства несправедливости и ненависти. Не случайно, что в качестве символа тщательно был избран один из трех президентов, руководящих после обретения независимости, необходимо, чтобы этот символ был уникальным, исключительным, чтобы он нес полную ответственность за последствия напряженности. Во время уголовного процесса я редко был свидетелем такой враждебной атмосферы. Я очень хорошо понимаю, что события 1 марта являются причиной глубокой боли для всего армянского народа. Эмоциональное воздействие очень большое. Это может привести к неопределенности, между эмоциональным и правовым подходами. Судебный процесс начнется в ближайшее время. Дело президента будет рассмотрено единоличным судьей. Без коллегиального рассмотрения и без специальной юрисдикции, как например судебный процесс в Верховном суде Республики. И все это в невероятной атмосфере враждебности. Органы исполнительной власти не перестают публично представлять свою позицию в отношении текущего судебного разбирательства. Это невероятно. В июле прошлого года члены исполнительного органа приказали следственному судье задержать бывшего президента, «хочет он этого или нет». Нет никаких гарантий, что дело Роберта Кочаряна будет рассмотрено в ходе справедливого судебного разбирательства.
-Какова важность рассмотрения этого дела?
-Расследование по этому делу относится к Роберту Кочаряну, настолько насколько оно является испытанием на справедливое судебное разбирательство в Армении. Это самое важное судебное дело для независимой Армении. Давление на единоличного судью очень большое. Десятки европейских структур обсудят ход разбирательства, аргументы и доказательства. Это будет великое испытание справедливого судебного процесса, которое отразит истинную демократию страны, или причислит ее к ряду виртуальных демократий. В случае справедливого судебного разбирательства, через некоторое время результат может быть разочаровывающим для народа. Но справедливость преобладает. Вскоре историки соберут архивы, выступления, позиции обеих сторон, обвинения, случаи мошенничества. Политики представят свои комментарии, и это будет нашим наследством. Упомянутое неоднократно случалось в западных странах. В истории аморальные судьи и политические руководители считаются предателями.
-Как вы думаете, Роберт Кочарян подлежит уголовной ответственности?
-Если Президент Республики Армения подлежит уголовной ответственности, то все главы государств мира могут быть лишены свободы. В течение нескольких месяцев движение «желтых жилетов» охватило улицы Парижа и крупные города Франции. В течение нескольких месяцев они повторяют: «Макрон, уходи!». Ущерб от их действий достигает 300 миллионов евро. По субботам мы больше не можем гулять в Шанз-Элизе́, где вдоль проспекта установлены бетонные баррикады. Что должен делать президент Макрон? Тысячи сотрудников вооруженных полицейских сил мобилизованы. Постоянно есть раненные люди. В настоящее время ведутся переговоры об участии войск. Как долго страна может выжить в этой ситуации? Как долго такая страна, как Армения, сможет выжить в этой ситуации? Я читал обвинение против Кочаряна. С юридической точки зрения я не принимаю аргументы, представленные в рамках статьи 300.1 Уголовного кодекса, и содержания обвинения. Честно говоря, я никогда не понимал значение термина «свержение конституционного строя». Каждое преступление должно быть четко определено. По правде говоря, это не уголовное преступление, а прикрытое политическое преступление. Политические преступления в Европе запрещены с 19 века. Они по-прежнему актуальны в некоторых африканских диктатурах. Опасность такой неопределенной концепции заключается в том, что, если она будет использована судом, то в дальнейшем она станет основой для заключения членов политической оппозиции, журналистов или простых граждан, действующих против власти.