09:16 25/04/2019 Տարածաշրջան
Թուրքական ոստիկանությունը չի թույլատրել Ստամբուլի Սուլթանահմեթ հրապարակում Հայոց Ցեղասպանությանը նվիրված հիշատակման արարողություն անցկացնել նախօրեին: Նշվում է, որ միջոցառումը նախաձեռնել էր «Թուրքիայի Մարդու իրավունքների ասոցիացիայի» Ստամբուլի մասնաճյուղի ռասիզմի ու խտրականության դեմ հանձնաժողովը: Այս մասին տեղեկանում ենք Էրմենիհաբերից։
Ոստիկանությունը պատճառաբանել է, որ Ստամբուլի իշխանությունները չեն արտոնել արարողության իրականացումը:
Միջոցառմանը մասնակցելու նպատակով Սուլթանահմեթ հրապարակում է գտնվել նաև մեջլիսի հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը: Ավելի ուշ Փայլանը միջոցառմանը մասնակցելու նպատակով Ստամբուլ եկած Ֆրանսիայի խորհրդարանի պատգամավորների հետ միասին մամուլի ասուլիս անցկացնելու նպատակով հեռացել է հրապարակից: Ասուլիսը տեղի է ունենալու Մարդու իրավունքների ասոցիացիայի շենքում:
Թեմայի վերաբերյալ թուրքական «Evrensel» լրատվական կայքին տված մեկնաբանության մեջ Փայլանը հիշեցրել է, որ ամեն տարի այդ նույն հրապարակում մամուլի ասուլիս է անցկացվել 1915-ի ապրիլի 24-ին հայ մտավորականների ձերբակալությունների ու սպանությունների թեմայով:
«Այս տարի հիշատակի միջոցառումն արգելվեց: Ոստիկանությունը մեզ տեղեկացրեց, որ արգելվել է: Չկարողացանք իրացնել սահմանադրությամբ մեզ տրված մամուլի ասուլիս անցկացնելու իրավունքը»,- ասել է Փայլանը՝ հավելելով, որ Հայոց ցեղասպնության խնդրին լուծում չգտնող իշխանությունը նախընտրում է լռեցնել ու ճնշել հանրությանը:
«Բոլոր այն հանցագործությունները, որոնց հետ չեն առերեսվում, կրկնվում են և, ցավոք, այսօր էլ տեսնում ենք այդ հանցագործությունների կրկնության հետևանքները»,- ասել է հայ պատգամավորը:

Politics 10:44 25/04/2019 Region
Turkish police on Wednesday blocked protesters trying to hold a commemoration in Istanbul of the 1915 Armenian Genocide and forced deportation of Armenians.
Armenians worldwide commemorate the massacres on April 24 – the day in 1915 when thousands of Armenian intellectuals were rounded up, arrested and later executed.
About 100 protesters, including some French and European Parliament lawmakers, attempted to hold a ceremony in Istanbul to mark the massacres, but were prevented by police, an AFP reporter said.
"It has been nine years now that these commemorations of the Armenian genocide are being held here, and it is the first time that the state prevents us," said Benjamin Abtan, one of the activists at the Istanbul rally.
Eren Keskin, co-chairwoman of the Istanbul Human Rights Association Istanbul branch, which was a co-organiser of the ceremony, condemned the actions of the authorities as they were prevented from holding the event in the Sultanahmet district, the Morning Star said.
Istanbul-Armenian MP Garo Paylan, representing the pro-Kurdish Peoples' Democratic Party (HDP), accused the Turkish state of denying the genocide while “causing other genocides today” and vowed never to give up the struggle for justice despite the ban.
Paylan, who was expelled from the Turkish Parliament in 2017 after using the term genocide in a debate, said the ban was “a result of the democratic climate, the darkness in Turkey.”
He added: “Every crime which is not confronted repeats itself and, unfortunately, this crime is also repeating itself today."