Քաղաքական 17:59 13/05/2019 Հայաստան
Աշխատանքային այցով Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսությունում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է այդ երկրի Պատգամավորների պալատ: Վարչապետին դիմավորել է Պատգամավորների պալատի նախագահ Ֆերնանդ Էտգենը: Նիկոլ Փաշինյանը նախ գրառում է կատարել Պատգամավորների պալատի «Ոսկե գրքում», որից հետո հանդիպում ունեցել պալատի պատգամավորների հետ, որոնց թվում են եղել Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանի փոխնախագահներ Կլոդ Վայսլերը, Անրի Քոքսը, Պատգամավորների պալատի արտաքին ու եվրոպական համագործակցության, ներգաղթի ու ապաստանի հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մարկ Անժելը:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ Ֆերնանդ Էտգենը ողջունել է վարչապետին խորհրդարանում և վստահություն հայտնել, որ նրա այցը Լյուքսեմբուրգ կնպաստի երկու երկրների հարաբերությունների զարգացմանն ու ընդլայնմանը: Լյուքսեմբուրգի պատգամավորների պալատի նախագահը նշել է, որ իր երկիրը պատրաստ է Հայաստանի հետ համագործակցությունն ընդլայնել ժողովրդավարության ամրապնդման, քաղաքացիական հասարակության զարգացման, մարդու իրավունքների պաշտպանության և այլ ուղղություններով:
Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է մեր երկրում տեղի ունեցած գործընթացները` ընդգծելով, որ Հայաստանի համար ժողովրդավարությունն անշրջելի է, և մեր երկիրը շարժվելու է միայն ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման ու ամրապնդման ճանապարհով:
«Մեր կառավարությունը, քաղաքական թիմը հաստատակամորեն գնում է ժողովրդավարության ճանապարհով: Վստահ ենք, որ համապատասխան քայլերի արդյունքում մեր ժողովուրդն ինտեգրվելու է ժողովրդավարական արժեհամակարգին հավատարիմ միջազգային հանրությանը: Քաղաքական հեղափոխությանը հաջորդող պրոցեսները միտված են այդ նպատակին և համոզված ենք, որ մենք կհասնենք հաջողությունների», - նշել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ քաղաքական հեղափոխությանը հաջորդելու է տնտեսականը, ու այդ նպատակով երկրում իրականացվում են բիզնես միջավայրի բարելավմանը, ներդրումային բարենպաստ մթնոլորտի ստեղծմանն ուղղված քայլեր, այդ թվում` մենաշնորհների դեմ պայքարի, տարբեր ուղղություններով խորքային բարեփոխումների, կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջոցով:
Զրուցակիցները կարևորել են երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության ակտիվացումը և հայ-լյուքսեմբուրգյան միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում կարևորել միջխորհրդարանական կապերի սերտացումն ու խորացումը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանն անցում է կատարել լիարժեք խորհրդարանական կառավարման համակարգի և կարևորել խորհրդարանական շփումների ակտիվացումը։ Ֆերնանդ Էտգենն իր հերթին նշել է, որ Հայաստանը կարևոր գործընկեր է Լյուքսեմբուրգի համար, և իր երկիրը պատրաստ է սերտորեն համագործակցել ու ընդլայնել կապերը տարբեր ուղղություններով:
ՀՀ վարչապետը և Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի նախագահը քննարկել են Հայաստան-Եվրամիություն փոխգործակցության ամրապնդման հեռանկարները, որը ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումից հետո նոր փուլ է մտել: Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատին այդ համաձայնագիրը վավերացնելու համար և ընդգծել հնարավորինս սեղմ ժամկետներում ԵՄ անդամ մյուս երկրների կողմից համաձայնագրի վավերացման կարևորությունը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել հայ-լյուքսեմբուրգյան փոխգործակցության հետագա ընդլայնման, Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների զարգացման, Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին վերաբերող հարցերի շուրջ:
Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է պատգամավորների տարբեր հարցերի, որոնք վերաբերել են Հայաստանում տեղի ունեցող փոփոխություններին և կառավարության առաջնահերթություններին: Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային խնդիրներին, մասնավորապես, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ու հայ-թուրքական հարաբերություններին:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Լյուքսեմբուրգին ԼՂ հակամարտության հարցում հավասարակշիռ դիրքորոշում ցուցաբերելու և Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար:
Հանդիպման ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ֆենանդ Էտգենին է փոխանցել ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի` Հայաստան այցելելու հրավերը:
Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի նախագահ Ֆերնանտ Էնտգենի անունից ի պատիվ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի տրվել է ճաշ:

Политика 20:05 13/05/2019 В мире
Находящийся с рабочим визитом в Великом Герцогстве Люксембург премьер-министр Армении Никол Пашинян посетил Палату депутатов этой страны.
Как сообщает пресс-служба правительства Армении, премьер-министра Пашиняна встретил председатель Палаты депутатов Люксембурга Фернанд Этген. Сначала Никол Пашинян сделал запись в «Золотой книге» Палаты депутатов, после чего провел встречу с депутатами, в числе которых были вице-спикеры парламента Люксембурга Клод Вайслер, Анри Кокс, председатель Постоянной комиссии Палаты депутатов по иностранным делам и европейскому сотрудничеству, иммиграции и убежищу Марк Анжел.
Фернанд Этген приветствовал премьер-министра в парламенте и выразил уверенность, что его визит в Люксембург будет способствовать развитию и расширению отношений между двумя странами. Председатель Палаты депутатов Люксембурга отметил, что его страна готова расширять сотрудничество с Арменией в укреплении демократии, развитии гражданского общества, защите прав человека и других направлениях.
Никол Пашинян представил произошедшие в нашей стране процессы, подчеркнув, что демократия для Армении необратима, и наша страна будет идти только путем развития и укрепления демократических институтов. “Наше правительство, политическая команда твердо идет по пути демократии. Мы уверены, что в результате соответствующих шагов наш народ интегрируется в международное сообщество, приверженное демократической системе ценностей. Происходящие после политической революции процессы направлены на достижение этой цели, и мы уверены, что преуспеем”, - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян подчеркнул, что за политической революцией последует экономическая революция, и с этой целью предпринимаются шаги по улучшению предпринимательской среды, созданию благоприятного инвестиционного климата, в том числе посредством борьбы против монополий, глубоких реформ в разных направлениях и борьбы с коррупцией.
Собеседники отметили важность активизации политического диалога между двумя странами, и в контексте развития армяно-люксембургских межгосударственных отношений подчеркнули важность сближения и углубления межпарламентских связей. Никол Пашинян отметил, что Армения перешла на парламентскую систему правления, и подчеркнул важность активизации парламентских контактов. Фернанд Этген, в свою очередь, отметил, что Армения является важным партнером для Люксембурга, и его страна готова тесно сотрудничать и расширять связи в разных направлениях.
Премьер-министр Армении и председатель Палаты депутатов Люксембурга обсудили перспективы укрепления сотрудничества Армения-ЕС, которое вступило в новый этап после подписания Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией. Никол Пашинян поблагодарил Палату депутатов Люксембурга за ратификацию соглашения и подчеркнул важность скорейшей ратификации соглашения другими государствами-членами ЕС.
Стороны обменялись мнениями о дальнейшем расширении армяно-люксембургского сотрудничества, развитии отношений Армения-ЕС и Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.
Никол Пашинян ответил на различные вопросы депутатов, касающиеся происходящих в Армении изменений и приоритетов правительства. Были также затронуты региональные проблемы, в частности, урегулирование нагорно-карабахского конфликта и армяно-турецкие отношения.
Никол Пашинян поблагодарил Люксембург за сбалансированную позицию по нагорно-карабахскому конфликту и признание Геноцида армян.
В ходе встречи премьер-министр Никол Пашинян передал Фернанду Этгену приглашение председателя Национального Собрания Армении Арарата Мирзояна посетить Армению.
От имени председателя Палаты депутатов Люксембурга Фернанда Этгена в честь премьер-министра Никола Пашиняна был дан официальный обед.