Քաղաքական 18:35 14/05/2019 Հայաստան
Եվրոպայի խորհուրդը կշարունակի աջակցել Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված քայլերին. Վուտովա
Հայաստանը կարևորում է փոխգործակցությունը Եվրոպայի խորհրդի հետ՝ ընդգծելով, որ Երևանում ԵԽ գրասենյակի հետ համագործակցությունը լավ հիմքերի վրա է դրված: Այս մասին նշել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը՝ այսօր Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովայի հետ հանդիպմանը։
«Մեզ համար չափազանց կարևոր են թավշյա հեղափոխության վերաբերյալ ԵԽ-ի դրական գնահատականները: Ուրախալի է լսել հայտարարություններ այն մասին, որ Եվրոպայի խորհուրդը պատրաստակամ է բարեփոխումների այս ճանապարհն անցնել հայ ժողովրդի հետ»,- ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ նշել է Միրզոյանը։
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Եվրոպայի խորհրդի միջև համագործակցության զարգացման հեռանկարները, անդրադարձել Հայաստան-ԵԽ գործընկերության 2019-2022 թթ. գործողությունների ծրագրի շրջանակում իրականացվող միջոցառումներին: Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը հավաստիացրել է, որ կարվեն անհրաժեշտ բոլոր քայլերը գործողությունների ծրագրի ամբողջական իրականացման ուղղությամբ:
Արարատ Միրզոյանը Նատալյա Վուտովային հրավիրել է մասնակցելու մայիսի 24-ին կայանալիք «Անցումային արդարադատության գործիքների կիրառման հեռանկարները Հայաստանում» խորագրով խորհրդարանական լսումներին:
Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավարն ընդգծել է ԵԽ-ի հետ Հայաստանի արդյունավետ համագործակցությունը՝ նշելով, որ Եվրոպայի խորհուրդը կշարունակի աջակցել մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումներին ու ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված քայլերին: Հյուրն անդրադարձել է Քրեական և Քրեական դատավարության, Վարչական իրավախախտումների օրենսգրքերում և մի շարք այլ օրենքներում փոփոխությունների անհրաժեշտությանը և այդ բարեփոխումների գործընթացում ընդգծել խորհրդարանի առանցքային դերակատարությունը: Այս համատեքստում նա կարևորել է Հայաստանի կողմից Ստամբուլի և Լանցառոտի կոնվենցիաների վավերացումը: Բացի այդ, Նատալյա Վուտովան Ազգային ժողովի նախագահին է փոխանցել ԵԽ հանձնառությունը` փորձագիտական աջակցություն ցուցաբերել անցումային արդարադատության իրականացմանն ուղղված քայլերին:
Կողմերը համաձայնել են նաև, որ տարբեր ոլորտների օրենսդրության կատարելագործման ուղղությամբ ծրագրավորվող և ընթացքի մեջ գտնվող բարեփոխումների հաջող իրականացման հարցում կարևոր նշանակություն ունեն հանրության իրազեկվածության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումները:

Politics 19:35 14/05/2019 Armenia
Council of Europe to continue supporting the steps taken for strengthening democracy in Armenia - Natalia Voutova
Armenia highlights the cooperation with the Council of Europe, underlining that the cooperation with the CoE Office in Yerevan is laid on good bases, the Speaker of Armenian National Assembly (NA) Ararat Mirzoyan stated on Tuesday at the meeting with Natalia Voutova, the Head of the Council of Europe (CoE) Office in Yerevan.
As the press department at the parliament reported, Speaker Mirzoyan highly assessed the CoE support in the ongoing democratic reforms in Armenia: according to him, the dynamics of bilateral agenda is also satisfactory.
The interlocutors discussed the perspectives of the cooperation development between Armenia and the Council of Europe, touched upon the events being implemented within the framework of 2019-2022 Armenia-CoE Partnership Action Plan. The Head of the legislative body assured that all necessary steps would be taken in the complete implementation of the Action Plan.
Ararat Mirzoyan invited Natalia Voutova to take part in the parliamentary hearings titled Perspectives of Use of Transitional Justice Tools in Armenia.
The Head of the Council of Europe Office in Yerevan underlined the effective cooperation of Armenia with the CoE, noting that the Council of Europe would continue supporting the steps taken for the reforms being implemented in our country and strengthening democracy. The guest touched upon the necessity of the amendments to the Criminal and Criminal Procedure, Administrative Offences Codes and to a number of other laws and stressed the key role of the parliament in the process of other reforms. In this context she emphasized the ratification of Istanbul and Lanzarote Conventions by Armenia. Besides, Natalia Voutova conveyed to the President of the National Assembly the CoE commitment – to show the experts' support in the steps taken for the implementation of the transitional justice.
The sides have also agreed that the events aimed at the rise of public awareness are of key importance in the successful implementation of the reforms being planned and under process for the improvement of legislation of different spheres.