Իրավունք 13:11 18/05/2019 Հայաստան
Իշխանական պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի կոչից հետո շտապ հրավիրած ասուլիսում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոերտ Քոչարյանի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանը կոչով դիմեց ՀՀ նախագահին, գլխավոր դատախազին, ոստիկանապետին, նաև կառավարության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանին։
«Մեծարգո պարոն վարչապետ, մեզ բոլորիս հայտնի է, որ այս անձինք նման որևէ հայտարարություն չեն անի, եթե դրա համար չլինի Ձեր հավանությունը։ Հարգելի, մեծարգո վարչապետ, կոչ եմ անում թույլ չտալ, վերջին պահին թեկուզ կանխել այս զարգացումները, թույլ չտալ, որ Ձեր կողմնակիցները, նաև Ձեր անունից ու Ձեր առնվազն թույլտվությամբ կատարեն այն, ինչ պարոն Հայկ Սարգսյանը նշել է իր կոչի մեջ»,-ասաց նա։
Լրագրողների հետ հանդիպմանը  փաստաբանը կոչով դիմեց նաև ԲԴԽ նախագահ Գագիկ Հարությունյանին՝ կատարել ԲԴԽ-ի վրա դրված պարտականությունը։
«Բացի այն, որ դատավորներին ենթարկելիք պատասխանատվության զանազան հիմքերով, պատճառներով, սատար կանգնեք, արեք ձեզանից ամեն ինչ, որ այս նախաձեռնությունը կյանքի չկոչվի, որպեսզի այս հայտարարությամբ հանդես եկող անձը ենթարկվի ամենախիստ պատասխանատվության, որպեսզի նման ոտնձգությունները Հայաստանում այլևս երբեք տեղի չունենան»,-ասաց նա։

Право 13:51 18/05/2019 Армения
На срочно созванной пресс-конференции после заявления депутата Национального Собрания Армении от фракции «Мой шаг» Айка Саркисяна, адвокат второго президента Роберта Кочаряна – Айк Алумян с призывом обратился к президенту РА Армену Саркисяну, генпрокурору РА Артуру Давтяну, начальнику Полиции РА Валерию Осипяну, а также к премьер-министру Армении Николу Пашиняну.
«Уважаемый г-н премьер, нам всем известно, что все эти люди не станут выступать с подобными заявлениями без вашего одобрения. Уважаемый, достопочтенный премьер-министр, призываю Вас не позволить, хотя бы в последний момент предотвратить данные развития, не позволить, чтобы Ваши сторонники, также от Вашего имени и как минимум с Вашего разрешения сделали то, что указал в своем заявлении г-н Айк Саркисян», – отметил адвокат.
Адвокат обратился с призывом также к председателю Высшего судебного совета Армении Гагику Арутюняну – выполнить возложенные на Высший судебный совет обязательства.
«Сделайте всё возможное, чтобы данная инициатива не была претворена в жизнь, чтобы выступающее с подобным заявлением лицо было привлечено к самой строгой ответственности, чтобы подобные посягательства в Армении отныне никогда не происходили», – отметил адвокат.