Քաղաքական 17:07 31/05/2019 Հայաստան
Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հայտարարեց, որ ԱԺ պատգամավորների մեկ քառորդի պահանջով ստեղծվել է Քննիչ հանձնաժողով, որը պետք է ուսումնասիրի ՀՀ Ջրային կոմիտեի, դրա կառուցվածքային ստորաբաժանումների, Ջրային տնտեսության ԾԻԳ-ի գործունեությունն Արարատի և Արմավիրի մարզերում:
Նա նշեց, որ քննիչ հանձնաժողովի կազմը, դրա թիվը սահմանող նախագիծը կքննարկվի հունիսի 18-ին գումարվելիք ԱԺ հերթական նիստում:
ԱԺ խոսնակը հայտարարեց նաև 2016-ին ապրիլին ծավալված ռազմական գործողությունների հանգամանքներն ուսումնասիրելու համար քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու մասին։
Նա նշեց, որ հանձնաժողովը կստեղծվի ԱԺ 47 պատգամավորի ստորագրության հիման վրա, իրավունքի ուժով:
ԱԺ կանոնակարգ սահմանադրական օրենքի համաձայն, Քննիչ հանձնաժողովի լիազորությունները կիրականացնի ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը:

Politics 19:40 31/05/2019 Armenia
National Assembly establishes Investigative Committee to study the circumstances of the military operations in April 2016
The Speaker of the Armenian parliament Ararat Mirzoyan has announced on Friday a decision on establishing two Investigative Committee in parliament.
As the parliament press service reports, the committees are created by the demand of at least one third of the deputies’ general number as envisaged by law.
According to the decision, the Standing Committee on Defense and Security will carry out the authorities of the Investigative Committee to study the circumstances of the military operations carried out in April 2016.
With another decision an Investigative Committee was created w for making a matter of examination its substantiation and the problems in the activities of the Office of the Program for Implementation of the State Committee for Water Economy in Ararat and Armavir Marzes.