Քաղաքական 17:07 31/05/2019 Հայաստան
Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հայտարարեց, որ ԱԺ պատգամավորների մեկ քառորդի պահանջով ստեղծվել է Քննիչ հանձնաժողով, որը պետք է ուսումնասիրի ՀՀ Ջրային կոմիտեի, դրա կառուցվածքային ստորաբաժանումների, Ջրային տնտեսության ԾԻԳ-ի գործունեությունն Արարատի և Արմավիրի մարզերում:
Նա նշեց, որ քննիչ հանձնաժողովի կազմը, դրա թիվը սահմանող նախագիծը կքննարկվի հունիսի 18-ին գումարվելիք ԱԺ հերթական նիստում:
ԱԺ խոսնակը հայտարարեց նաև 2016-ին ապրիլին ծավալված ռազմական գործողությունների հանգամանքներն ուսումնասիրելու համար քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու մասին։
Նա նշեց, որ հանձնաժողովը կստեղծվի ԱԺ 47 պատգամավորի ստորագրության հիման վրա, իրավունքի ուժով:
ԱԺ կանոնակարգ սահմանադրական օրենքի համաձայն, Քննիչ հանձնաժողովի լիազորությունները կիրականացնի ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը:

Политика 18:18 31/05/2019 Армения
Председатель Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян заявил, что по требованию одной четверти от общего числа депутатов создана следственная комиссия, которая должна изучить деятельность Водного комитета, его структурных подразделений, Офисов реализации программ водного хозяйства в Араратской и Армавирской областях республики.
Он отметил, что проект о составе следственной комиссии будет рассмотрен на очередном заседании НС 18 июня.
Спикер НС заявил также о создании следственной комиссии по изучению обстоятельств военных действий в апреле 2016 года.
Он отметил, что следственная комиссия Национального Собрания создается на основании подписи 47 депутатов, в силу права.
Согласно закону «Регламент НС», полномочия следственной комиссии будет осуществлять  Постоянная комиссия Национального Собрания по вопросам обороны и безопасности.