Իրավունք 16:24 04/06/2019 Հայաստան
Միջազգային պայմանագրի շրջանակներում է հանձնումն իրականացվում: ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց  արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե նախօրեին հայտնի է դարձել, որ  Չեխիայի  դատարանը Նարեկ Սարգսյանի արտահանձնման մասին որոշում է կայացրել, ի՞նչն էր այդքան երկարաձգման պատճառը:
«Կարծում եմ՝ այն ընթացակարգերը, որոնք տեղի են ունեցել, այդ ժամանակից ավելի վաղ դժվար թե հնարավոր լիներ իրականացնել: Ես չգիտեմ՝ բողոքարկվելու է, թե չի բողոքարկվելու, որքան ժամանակ կտևի դա, որովհետեւ անձն ունի նաև դատաիրավական իրավունքներ»,-նշեց նա:
Հիշեցնենք, որ Նարեկ Ալեքսանդրի Սարգսյանի դեմ 2018 թ. հունիսի 26-ին հարուցվել էր քրեական գործ՝ Քրեական օրենսգրքի ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելու, իրացնելու, պահելու, փոխադրելու կամ կրելու և թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի և դրանց պրեկուրսորների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու կամ պատրաստելու նպատակով կամ դրանց ապօրինի իրացնելու հատկանիշներով: Հուլիսի 6-ին Նարեկ Սարգսյանի նկատմամբ հայտարարվել էր հետախուզում, հուլիսի 24-ին՝ միջազգային հետախուզում: Նարեկ Սարգսյանը հայտնաբերվել է 2018թ. դեկտեմբերի 6-ին Պրահայում: Հայտնաբերման պահին նա ներկայացրել է Գվատեմալայի քաղաքացու կեղծ անձնագիր՝ Ֆրանկլին Գոնսալեսի անհատական տվյալներով։ Քննարկվում է նրա՝ Հայաստան արտահանձնման հարցը։

Law 18:53 04/06/2019 Armenia
The extradition of Narek Sargsyan, a nephew of former Armenian President Serzh Sargsyan who is facing various criminal charges, is being carried out within the framework of an international treaty, Justice Minister Artak Zeynalyan told reporters on Tuesday.
His comments came in response to a question about possible reasons behind his delayed extradition ordered by a Czech court.
“I believe the procedures that took place were unlikely to be carried out earlier than that time. I don’t know whether it [the court ruling] will be appealed or not or how long it will take, since the person has judicial rights,” Zeynalyan said.
Narek Sargsyan was detained in Prague in December last year after the latter introduced himself by the name of Franklin Gonzales in a fake Guatemalan passport.
Armenia’s National Security Service issued an arrest warrant for the ex-president’s nephew on 6 July, with an international arrest warrant issued for him on 24 July.