Հասարակություն 17:34 19/06/2019 Հայաստան
ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն, ակադեմիկոս Աշոտ Մելքոնյանը  կարող է անարգել մտնել Վրաստանի տարածք։ Այս մասին հայտնում են Վրաստանում ՀՀ դեսպանության մամուլի ծառայությունից։
«Վրաստանում ՀՀ դեսպանությունը Վրաստանի պատկան մարմիններից ստացել է տեղեկատվություն, որ ս․թ․ հունիսի 6-ին թուրք-վրացական «Կարծախի» անցակետում Աշոտ Մելքոնյանի՝ Վրաստան մուտքի հետ կապված խնդիրն առաջացել էր տեխնիկական սխալմունքի պատճառով, և ՀՀ քաղաքացի Աշոտ Աղասու Մելքոնյանը կարող է անարգել մտնել Վրաստանի տարածք»,- նշված է Վրաստանում ՀՀ դեսպանության մամուլի ծառայության հայտարարության մեջ։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Panorama.am-ի հետ զրույցում Աշոտ Մելքոնյանն ասել էր, որ  ցանկացել է Թուրքիայից «Կարծախի» անցակետով անցնել Վրաստան, սակայն  վրացի սահմանապահները  թույլ չեն տվել, որևէ պատճառաբանություն չի բերվել, միայն  ցույց է տրվել մի թուղթ, ըստ որի իր մուտքը Վրաստան «նպատակահարմար չեն գտնում»։

Society 18:43 19/06/2019 Armenia
Director of RA NAS Institute of History, academician Ashot Melkonyan can enter the territory of Georgia without any restriction, Armenian Embassy to Georgia reported in a released statement on Wednesday.
“The Armenian Embassy to Georgia received information from relevant state bodies of Georgia that the incident occurred on June 6 when Ashot Melkonyan was denied entry to Georgia at Kartsakhi checkpoint of the Turkish-Georgian border took place due to technical mistake. The citizen of Armenia Ashot Melkonyan can enter the territory of Georgia without any obstruction,” the statement read.
To remind, earlier Melkonyan told Panorama.am he was denied entry to Georgia from Turkey and could cross the border only after the Armenian Embassy contacted relevant bodies to get the permission for the transit to the territory of Armenia. He had even been notified to avoid staying overnight in Georgia.