Քաղաքական 10:30 04/07/2019 Հայաստան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփին Անկախության օրվա կապակցությամբ:
Վարչապետի աշխատակազմի փոխանցմամբ, Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդին Անկախության օրվա առթիվ:
Միացյալ Նահանգների անկախության հռչակումը մեծ ազդեցություն ունեցավ համաշխարհային պատմության հետագա ընթացքի վրա՝ ներշնչանքի աղբյուր հանդիսանալով ազատության ու ժողովրդավարության ձգտող բազմաթիվ ժողովուրդների համար: Հպարտ ենք, որ ամերիկահայ համայնքն իր ուրույն ներդրումն է ունեցել ԱՄՆ-ի զարգացման և բարգավաճման գործում՝ հանդիսանալով մեր երկու երկրները կապող կարևոր կամուրջ:
Անցած մեկ տարվա ընթացքում աննախադեպ փոփոխություններ տեղի ունեցան Հայաստանում: Ժողովրդավարությունը վերահաստատվեց մեր երկրում: Վերացան խոսքի ազատության սահմանափակումները: Ազատ, արդար և թափանցիկ ընտրությունների միջոցով ձևավորվեց նոր կառավարություն, որը վճռական քայլեր է ձեռնարկում օրենքի գերակայության հաստատման և ժողովրդավարության նվաճումներն ամրապնդելու ուղղությամբ: Այսօր առաջնային են արդարադատության համակարգի բարեփոխումներն ու կոռուպցիայի դեմ պայքարը:
Մենք մեծապես գնահատում ենք անկախությունից ի վեր Հայաստանին տրամադրվող ամերիկյան ֆինանսական և տեխնիկական աջակցությունը: Այն մշտապես կարևոր նշանակություն է ունեցել մեր երկրի զարգացման համար: ԱՄՆ-ի օժանդակությունն այսօր ևս թույլ կտա առավել սահուն ու արագ իրականացնել բարեփոխումները և անշրջելի դարձնել ժողովրդավարությունը Հայաստանում:
Գոհունակությամբ ցանկանում եմ նշել Երևանում վերջերս կայացած Հայաստան-ԱՄՆ Ռազմավարական երկխոսության անդրանիկ նիստը: Այն դարձավ մեր երկրների միջև ընդհանուր արժեքների վրա խարսխված հարաբերությունների առաջընթացի վկայությունը: Հայաստանը շահագրգռված է կատարելագործել այդ հարաբերությունները և զարգացնել երկկողմ համագործակցությունը ամենատարբեր ոլորտներում:
Մեծապես կարևորում եմ ԱՄՆ-ի դերակատարումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործում` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ: Լիահույս եմ, որ համատեղ ջանքերով կհաջողվի հասնել խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը՝ ի նպաստ տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության:
Թույլ տվեք մեկ անգամ ևս շնորհավորել Ձեզ և Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդին Անկախության օրվա կապակցությամբ` մաղթելով խաղաղություն, հետագա առաջընթաց և բարօրություն»:

Politics 15:30 04/07/2019 Armenia
Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia has sent a congratulatory message to U.S. President Donald Trump on the country's Independence Day celebrated on 4 July.
The message, published by the PM's press service, reads:
“I warmly congratulate you and the friendly people of the United States of America on Independence Day.
The proclamation of the independence of the United States greatly influenced the further course of world history, becoming a source of inspiration for many nations in quest of freedom and independence. We are proud that the Armenian community of America has made a contribution of its own to the development and prosperity of the United States and serves as a powerful bridge between our two nations.
Unprecedented changes occurred in Armenia last year. Democracy was reinstated in our country. Restrictions on freedom of speech were eliminated. A new government was formed through free, fair and transparent elections. We are taking decisive steps to enforce the rule of law and build on our democratic achievements. Today’s priorities are the judicial reform and the fight against corruption.
We highly appreciate the U.S. government’s financial and technical support provided to Armenia since independence. It has been instrumental in ensuring the development of our country. The support of the United States today will allow for smooth and faster reforms and make democracy irreversible in Armenia.
It is my pleasure to state that the first meeting of the U.S.-Armenia Strategic Dialogue was recently held in Yerevan. It evidenced the progress in our bilateral relations, which are based on shared values. Armenia is eager to improve these relations and develop multifaceted cooperation between our two countries.
I attach great importance to the role played by the United States in the peaceful settlement of the Karabakh conflict as a co-chair of the OSCE Minsk Group. I hope we can achieve a peaceful settlement through joint efforts to the benefit of regional stability and security.
Allow me to once again congratulate you on U.S. Independence Day and wish peace, further progress and prosperity to the friendly people of the United States.”