Քաղաքական 10:30 04/07/2019 Հայաստան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփին Անկախության օրվա կապակցությամբ:
Վարչապետի աշխատակազմի փոխանցմամբ, Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդին Անկախության օրվա առթիվ:
Միացյալ Նահանգների անկախության հռչակումը մեծ ազդեցություն ունեցավ համաշխարհային պատմության հետագա ընթացքի վրա՝ ներշնչանքի աղբյուր հանդիսանալով ազատության ու ժողովրդավարության ձգտող բազմաթիվ ժողովուրդների համար: Հպարտ ենք, որ ամերիկահայ համայնքն իր ուրույն ներդրումն է ունեցել ԱՄՆ-ի զարգացման և բարգավաճման գործում՝ հանդիսանալով մեր երկու երկրները կապող կարևոր կամուրջ:
Անցած մեկ տարվա ընթացքում աննախադեպ փոփոխություններ տեղի ունեցան Հայաստանում: Ժողովրդավարությունը վերահաստատվեց մեր երկրում: Վերացան խոսքի ազատության սահմանափակումները: Ազատ, արդար և թափանցիկ ընտրությունների միջոցով ձևավորվեց նոր կառավարություն, որը վճռական քայլեր է ձեռնարկում օրենքի գերակայության հաստատման և ժողովրդավարության նվաճումներն ամրապնդելու ուղղությամբ: Այսօր առաջնային են արդարադատության համակարգի բարեփոխումներն ու կոռուպցիայի դեմ պայքարը:
Մենք մեծապես գնահատում ենք անկախությունից ի վեր Հայաստանին տրամադրվող ամերիկյան ֆինանսական և տեխնիկական աջակցությունը: Այն մշտապես կարևոր նշանակություն է ունեցել մեր երկրի զարգացման համար: ԱՄՆ-ի օժանդակությունն այսօր ևս թույլ կտա առավել սահուն ու արագ իրականացնել բարեփոխումները և անշրջելի դարձնել ժողովրդավարությունը Հայաստանում:
Գոհունակությամբ ցանկանում եմ նշել Երևանում վերջերս կայացած Հայաստան-ԱՄՆ Ռազմավարական երկխոսության անդրանիկ նիստը: Այն դարձավ մեր երկրների միջև ընդհանուր արժեքների վրա խարսխված հարաբերությունների առաջընթացի վկայությունը: Հայաստանը շահագրգռված է կատարելագործել այդ հարաբերությունները և զարգացնել երկկողմ համագործակցությունը ամենատարբեր ոլորտներում:
Մեծապես կարևորում եմ ԱՄՆ-ի դերակատարումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործում` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ: Լիահույս եմ, որ համատեղ ջանքերով կհաջողվի հասնել խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը՝ ի նպաստ տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության:
Թույլ տվեք մեկ անգամ ևս շնորհավորել Ձեզ և Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդին Անկախության օրվա կապակցությամբ` մաղթելով խաղաղություն, հետագա առաջընթաց և բարօրություն»:

Политика 11:43 04/07/2019 В мире
Пашинян – Трампу: Надеюсь, совместными усилиями удастся достичь мирного урегулирования карабахской проблемы
Премьер-министр Армении Никол Пашинян поздравил президента США Дональда Трампа с Днем Независимости. Как передает пресс-служба правительства Армении, в послании Никола Пашиняна, в частности, говорится:
«От всего сердца поздравляю Вас и дружественный народ Соединенных Штатов Америки с Днем Независимости.
Провозглашение независимости Соединенных Штатов оказало большое влияние на дальнейший ход мировой истории, служа источником вдохновения для многочисленных стремящихся к свободе и демократии народов. Горды, что армянская община Америки внесла свой уникальный вклад в развитие и процветание США, служа важным мостом, связывающим две наши страны.
За минувший год в Армении произошли беспрецедентные изменения.  Демократия вновь была утверждена в нашей стране. Были устранены ограничения свободы слова. Посредством свободных, справедливых и прозрачных выборов сформировалось новое правительство, которое предпринимает решительные шаги по утверждению верховенства закона и укреплению достижений демократии. Сегодня приоритетными являются реформы системы правосудия и борьба с коррупцией.
Мы высоко ценим американскую финансовую и техническую поддержку, оказываемую Армении с момента обретения независимости. Она всегда имела важное значение для развития нашей страны. Поддержка США и сегодня позволит  более плавными и быстрыми темпами осуществить реформы и сделать демократию в Армении необратимой.
С удовлетворением желаю отметить недавно состоявшееся в Ереване первое заседание Стратегического диалога Армения-США. Это стало свидетельством прогресса отношений между нашими странами, основанных на общих ценностях. Армения заинтересована в совершенствовании этих отношений и развитии двустороннего сотрудничества в самых разных сферах.
Придаю большую важность роли США в деле мирного урегулирования карабахского конфликта – в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ. Надеюсь, что совместными усилиями удастся достичь исключительно мирного урегулирования проблемы – в интересах региональной стабильности и безопасности.
Позвольте еще раз поздравить Вас и дружественный народ Соединенных Штатов с Днем Независимости и пожелать мира, дальнейшего прогресса и благоденствия».