Քաղաքական 12:04 05/07/2019 Հայաստան
Սահմանադրության օրվա կապակցությամբ AntiFake.am-ը և «Քաղաքացիական գիտակցություն» ազատական ՀԿ-ն համատեղ իրականացնում են խորհրդանշական ակցիա ՀՀ նախագահի նստավայրի դիմաց՝ #Պահպանեք_Սահմանադրությունը (#Save_Constitution) խորագրով։ Ակցիան մեկնարկեց Բաղրամյան 1 հասցեից, այնուհետ մասնակիցները շարժվեցին դեպի նախագահական նստավայր։
«Խորհրդանշական ակցիայի նպատակն է ՀՀ քաղաքացիների ուշադրությունը հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը, որի հիմնական գործառույթը ՀՀ Սահմանադրության պահպանմանը հետևելն է, ոչ միայն աչք է փակում տարբեր պաշտոնյաների կողմից Սահմանադրության խախտման դեպքերի վրա, այլ նաև անձամբ խախտում է Սահմանադրությունը։ Ուստի Սահմանադրությունն ունի ՀՀ քաղաքացիների պաշտպանության կարիքը»,- ասաց AntiFake.am-ի ղեկավար Նարեկ Սամսոնյանը։
Լրագրողների հետ զրույցում նա հայտարարեց, որ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը փորձում է տարբեր հանդիպումների ընթացքում տպավորություն ստեղծել, որ միակ մարդն է, ով Փաշինյանի կողմից վարչապետի պաշտոնը թողնելուց հետո կարող է զբաղեցնել Հայաստանի կառավարության ղեկավարի պաշտոնը։
«Սա ես ասում եմ ամենայն պատասխանատվությամբ։ Արմեն Սարգսյանի հիմնական նպատակն այսօր ՀՀ վարչապետի պաշտոնը ստանձնելն է, որ մենք թույլ չենք տալու։ Որքան էլ նա պատկերացնի, որ բրիտանական խորամանկությունը կարող է աշխատել հայկական քաղաքական միջավայրում, դա նրան խիստ թվում է։  Ես ամեն ինչ անելու եմ, որ Արմեն Սարգսյանի՝ կուսակցություններ ստեղծելու գաղտնի գործընթացը չլինի։ Այն ամենի համար, ինչ նա արել է, պետք է պատասխան տա, սա հարմար առիթ է հիշեցնելու, պարոն Սարգսյան, Ձեր հանցավոր լռությունը, անգործությունը վերաբերմունքի է արժանանալու բոլորի կողմից»,-հայտարարեց Սամսոնյանը։
Նրա խոսքով, ՀՀ  նախագահի կոցմից անգործությունը հանգեցրել է Սահմանդրության հոդվածների խախտումների։ Ի դեպ, Սամսոնյանը Բաղրամյան 26 հասցեում գտնվող շենքը որակեց Սարգսյանի հանգստավայր, ոչ թե աշխատավայր։
«Մենք Ձեզ կփոխանցենք շատ կարևոր մի փաստաթուղթ, և ելութներից հետո կպայթեցնենք Ձեր մեծ փուչիկը։ Հուսով ենք՝ մի օր հուլիսի 5-ը Ձեզ համար էլ տոն կլինի»,-ասաց նա։
Ակցիայի մասնակիցներն առաջինը պայթեցրեցին  ոստիկանապետ Վալերիյ Օսիպյանի նկարով սպիտակ փուչիկը։
«Այսպես է լինելու նաև Վալերիյ Օսիպյանի պաշտոնավարման ավարտը»,-ասաց Սամսոնյանը։
Ապա պայթեցվեցին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ՍԴ «ինքնահռչակ նախագահ» ներկայացված Վահե Գրիգորյանի, «մի տարում ունեցվածքը մի քանի հազար անգամ ավելացրած» ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի նկարներով փուչիկները։ Ամենավերջում պայթեցրեցին ամենամեծփուչիկը, որի վրա ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի նկարն էր։
«Այստեղ այն մարդիկ են, որոնք վաղը ՀՀ քրեական օրենսգրքով պատասխանատվության են ենթարկվելու»,-ասաց Նարեկ Սամսոնյանը։
Ակցիայի մասնակիցները նաև նվեր էին պատրաստել Արմեն Սարգսյանի համար, Սահմանդրությունից դուրս էին հանել ՀՀ նախագահին վերաբերող դրույթները, մեծ տարբերակով հրատարակել։
«Սա նվիրում ենք պարոն Սարգսյանին, որպեսզի նա հաճախ կարդա դրանք, դե յուրե պարտականությունները նույնացնի դե ֆակտո վոյաժների հետ ու հասկանա, որ չի եկել խոպան։ Մենք դա նրան անընդհատ հիշեցնելու ենք»,-ասաց Սոմսոնյանը։

Общество 12:55 05/07/2019 Армения
Символическая акция по случаю Дня Конституции: участники взорвали воздушный шарик с изображением Армена Саркисяна
По случаю Дня Конституции Республики Армения движение AntiFake.am и общественная организация «Гражданское сознание» проводят символическую акцию напротив резиденции президента РА под лозунгом: «Соблюдайте_Конституцию» (#Save_Constitution). Акция стартовала с улицы Баграмяна, 1, затем участники акции направились в сторону президентской резиденции.
«Цель символической акции заключается в том, чтобы обратить внимание граждан РА на то обстоятельство, что президент Армении Армен Саркисян, основная функция которого состоит в том, чтобы следить за соблюдением Конституции, не только закрывает глаза на случаи ее нарушения разными должностными лицами, но и сам лично нарушает Конституцию. Посему Конституция нуждается в защите граждан РА», – отметил председатель общественной организации «Гражданское сознание» Нарек Самсонян.
В беседе с журналистами он заявил, что Армен Саркисян в ходе различных встреч пытается создать впечатление, что он является единственным человеком, который после отставки премьер-министра РА Никола Пашиняна может занять должность главы правительства Армении.
«Заявляю это со всей ответственностью. Основная цель Армена Саркисяна на сегодня – занять должность премьер-министра РА, но мы не позволим этого. Как бы он не представлял, что британская хитрость может работать в армянской политической среде, это ему просто кажется. Я сделаю всё, чтобы тайного процесса Армена Саркисяна по созданию партий не произошло. Он должен ответить за всё, что сделал», – заявил Н. Самсонян.
По его словам, бездействие со стороны президента РА привело к нарушению статей Конституции. Кстати, Н. Самсонян назвал резиденцию президента на Баграмяна 26 не рабочим местом, а местом отдыха Армена Саркисяна.
«Мы передадим Вам очень важный документ, и после выступлений взорвем большой шарик с Вашим изображением. Надеемся, 5 июля и для Вас однажды станет праздником», – отметил он.
Участники символической акции первым взорвали белый шарик с изображением начальника Полиции РА Валерия Осипяна.
«Именно таким будет также завершение пребывания в должности Валерия Осипяна», – отметил Н. Самсонян.
Затем участники взорвали шарики с изображениями премьер-министра РА Никола Пашиняна, «самопровозглашенного председателя» Конституционного суда Ваге Григоряна, «увеличившего в несколько тысяч раз состояние за один год» председателя НС РА Арарата Мирзояна. В конце участники акции взорвали самый большой шарик, на котором был изображен президент РА Армен Саркисян.
«Здесь находятся люди, которые завтра будут привлечены к ответственности по Уголовному кодексу РА», – отметил он.
Участники акции приготовили также подарок для Армена Саркисяна, распечатали в большом формате положения Конституции РА, касающиеся президента РА.
«Мы дарим это г-ну Саркисяну, чтобы он чаще читал эти положения», – отметил Н. Самсонян, добавив, что они часто будут напоминать ему об этом.