Քաղաքական 14:14 08/07/2019 Հայաստան
Չեխիան լիովին ավարտել է Հայաստան-Եվրամիություն համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի  վավերացման գործընթացը: Այս մասին թվիթերում հայտնել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
Նշվում է, որ ՀԸԳՀ վավերացման գործընթացի մասին Չեխիան նաև տեղեկացրել է Եվրոպական խորհրդին։
Մինչ այժմ ԵՄ անդամ երկրներից ՀԸԳՀ վավերացման համար անհրաժեշտ ներպետական գործընթացն ավարտելու մասին ԵՄ խորհրդին արդեն իսկ տեղեկացրել էր ԵՄ անդամ 13 պետություն՝ Էստոնիան, Լատվիան, Լիտվան, Բուլղարիան, Լեհաստանը, Լյուքսեմբուրգը, Դանիան, Մալթան, Ռումինիան, Միացյալ Թագավորությունը, Ֆինլանդիան, Հունգարիան և Սլովակիան: Չեխիան դարձավ 14-րդը։
Համաձայնագիրը վավերացրել են նաև Կիպրոսը, Գերմանիայի Բունդեսթագը, Շվեդիայի խորհրդարանն ու անցել վավերացման հաջորդ փուլին:

Чехия полностью завершила процесс ратификации Соглашения Армения-ЕС
Чехия полностью завершила процесс ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС. Об этом в своем микроблоге в Twitter сообщила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян.
«Чехия полностью завершила процесс ратификации соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС и уведомила об этом Европейский совет», – написала Нагдалян.
Ранее Совет ЕС о завершении соответствующих внутригосударственных процессов по ратификации соглашения Армения-ЕС уведомили 13 стран ЕС, Чехия стала 14-й.