ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 10:04 13/07/2019 Հայաստան
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Պարզվում է՝ «Իմ քայլի» պատգամավոր Արեն Մկրտչյանի գործուղումն ԱԺ պաշտպանության հանձնաժողով միայն ռոտացիայով չէ պայմանավորված։ Երեկ տեղեկացանք՝ որպեսզի Մկրտչյանը դառնա այդ հանձնաժողովի անդամ, որը նաև ապրիլյան պատերազմի դեպքերն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի լիազորություններ է կատարում, այնտեղից «վտարել» են իմքայլական Արամ Խաչատրյանին։ Երեկ նա մեզ հայտնեց, որ կընդգրկվի տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի կազմում։
Մինչդեռ շաբաթներ առաջ պաշտպանության հարցերի հանձնաժողովի անդամ Քրիստինե Պողոսյանն այդ ռոտացիան պայմանավորեց խմբակցությունում նոր պատգամավորի համալրմամբ. Նարինե Թուխիկյանի՝ փոխնախարար դառնալուց հետո Արթուր Հովհաննիսյանը մանդատ ստացավ և կընդգրկվի մարդու իրավունքների պաշտպանության հանձնաժողովում, իսկ Արեն Մկրտչյանը կտեղափոխվի պաշտպանության հանձնաժողով։
Մենք արդեն տեղեկացրել ենք, որ Արեն Մկրտչյանի տեղափոխման որոշումը կայացրել է անձամբ Նիկոլ Փաշինյանը, ով կարծում է, որ Մկրտչյանն իր պոտենցիալով օգտակար կլինի ապրիլյան դեպքերի քննության ժամանակ, քանի որ նա դեռևս վարչապետի՝ կոռուպցիայի գծով խորհրդական աշխատելու ժամանակ հետաքննություն է կատարել ՊՆ-ի վերաբերյալ և մոտ 7 մլրդ դրամ վերադարձրել պետբյուջե։ Ուշագրավ է, որ Արամ Խաչատրյանը նախկին զինվորական է, 1999թ. ավարտել է ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտը, մինչև 2009թ. ծառայել է ՀՀ զինված ուժերում, իսկ Մկրտչյանը մասնագիտությամբ աշխարհագրագետ-երկրաբան է, աշխատել է լրատվամիջոցներում՝ սպորտային մեկնաբան է եղել»:

«Грапарак»: Большой специалист по коррупции
Газета «Грапарак» пишет, что командирование депутата фракции «Мой шаг» Арена Мкртчяна в постоянную парламентскую комиссию по вопросам безопасности обороны обусловлено не только ротацией. Как стало известно изданию, чтобы Мкртчян стал членом этой комиссии, на которую возложены также полномочия Следственной комиссии по изучению обстоятельств Апрельской войны, оттуда был «изгнан» депутат фракции «Мой шаг» Арам Хачатрян. Вчера он сообщил нам, что будет включен в состав постоянной комиссии по региональным вопросам и вопросам Евразийской интеграции.
При этом несколько недель назад член постоянной комиссии по вопросам безопасности обороны Кристина Петросян обусловила эту ротацию пополнением фракции новым депутатом. После назначения Нарине Тухикян заместителем министра депутатский мандат перешел к Артуру Ованнисяну, который будет включен в постоянную комиссию по защите прав человека и общественным вопросам, а Арен Мкртчян перейдет в комиссию по вопросам безопасности и обороны.
«Мы уже писали о том, что решение о переводе Арена Мкртчяна принимал лично Никол Пашинян, который считает, что Мкртчян со своим потенциалом будет полезен во время расследования апрельских событий, поскольку еще во время работы помощником премьер-министра по вопросам борьбы с коррупцией провел расследование в министерстве обороны и вернул в бюджет порядка 7 млрд. драмов. Примечательно, что Арам Хачатрян – бывший военный, в 1999 году окончил военный институт имени Вазгена Саркисяна, до 2009 года служил в Вооруженных силах Армении, а Арен Мкртчян по специальности географ – геолог, ранее работал спортивным журналистом на одном из новостных сайтов», - пишет газета.