Տնտեսություն 19:04 01/08/2019 Հայաստան
2019 թվականի հունվար-մայիսին Հայաստանում արտադրվել է 2 մլրդ 998.4  մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա, ինչը 2018 թ-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 7.4%-ով։
Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն, ՋԷԿ-երի արտադրության ծավալը նվազել է 36.4%-ով և կազմել 719.2 մլն կՎտ ժամ, ջերմային էներգիայի արտադրությունը՝ 39.5%-ով՝ կազմելով  13.8  հազար հեգաջոուլ:
Ինչ վերաբերում է ՀԷԿ-երին, ապա արտադրության ծավալներն այստեղ ավելացել են 11%-ով՝  կազմելով 1 069.3 մլն կՎտ ժամ։
2019 թ-ի հունվար-մայիսին  Հայաստանի ատոմային էլեկտրական կայանն (ՀԱԷԿ) արտադրել է 1 մլրդ 203.5 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա, ինչը 2018թ-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 5.6%-ով:
Նշենք նաև, որ հողմային էլեկտրակայանների կողմից էլ արտադրվել է 1.6 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա՝  աճելով 1.8 անգամ, իսկ արևային էլեկտրակայաններն արտադրել են  4.8 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա՝ 2018 թ-ի հունվար-մայիսի  համեմատ աճելով 3.2 անգամ:

Economy 19:46 01/08/2019 Armenia
A total of 2,998.4 .4 million kilowatt-hours of electricity were generated in Armenia in January-May 2019, down by 7.4% to compare with productions volumes of 2018, Armenia's National Statistical Service (NSS) reported.
According to the figures, the electricity generation at thermal power plants dropped by 36.4% to stand at 719.2 million kilowatt-hours last year. Some 13.8 thousand gigajoules of thermal energy were produced in the country in 2018, a decrease of 39.5% from 2018.
Meantime, the electricity production volumes at hydropower plants increased by 11% in the reporting period, amounting to 1,069.3 million kilowatt-hours.
In January-May 2019, Armenia’s Nuclear Power Plant (NPP) generated 203.5 million kilowatt-hours of electricity, up by 5.6%- against the 2018 production.
The electricity generation at solar power plants stood at 4.8 million kilowatt-hours last year, securing a growth 3.2 times from the reported period in the previous year.