ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:00 17/08/2019 Հայաստան
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Երեկ վաղ առավոտյան Ծովակ գյուղի բնակիչները փակել էին միջպետական ճանապարհը։ Պատճառը համայնքի բնակիչ, «Սևան» ազգային պարկի աշխատակից Տարոն Խաչատրյանի ձերբակալությունն էր, ում դեմ ցուցմունք էր տվել մի քաղաքացի, որին 6 ժամ պահել էին ոստիկանությունում՝ ստիպելով, որ ցուցմունք տա և ասի, որ անտառահատման համար 40 հազար դրամ կաշառք է տվել Խաչատրյանին։
Գյուղացիներն էլ վրդովված դուրս էին եկել մայրուղի և ասում էին, որ ընկել են մարդկանց ետևից՝ կանչում, համոզում են, որ ցուցմունք տան ազգային պարկի աշխատողների դեմ։ «Ժողովրդի պահանջն այն է, որ՝ մարդկանց ինչի՞ համար եք պահում անազատության մեջ, բաց թողեք, քննության ընթացքում էլ ամեն ինչ, ըստ սահմանված կարգի, կպարզվի՝ ոնց օրենքը որոշի»,-ասել է Ծովակի համայնքապետը։
Ավելի ուշ ճանապարհը բացել են՝ բնակիչների հետ համաձայնության են եկել, որ եթե կառավարությունից մարդ չգա, կրկին կփակեն»:

Пресса дня 11:33 17/08/2019 Армения
Газета «Грапарак» пишет, что вчера с раннего утра жители села Цовак перекрыли межгосударственную дорогу. Причина – в аресте сотрудника Национального парка «Севан», жителя общины Тарона Хачатряна, против которого дал показания какой-то гражданин, которого 6 часов держали в полиции, принуждая, чтобы он дал показания и сказал, что дал взятку в размере 40 тысяч драмов Хачатряну за разрешение на вырубку леса.
Жители села вышли возмущенные на трассу и говорили, что людей преследуют – вызывают и уговаривают дать показания против работников национального парка. «Требование народа следующее: почему людей держите под арестом, отпустите, в ходе следствия все выяснится, согласно установленному порядку, как решит закон», - заявил руководитель общины Цовак.
«Чуть позже межгосударственная трасса была разблокирована, с жителями села была достигнута договоренность о том, что если из правительства никто не придет, опять заблокируют трассу», - отмечает издание.