Հասարակություն 13:35 21/08/2019 Արցախ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամենայն հայոց կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ-ին` ծննդյան oրվա կապակցությամբ:
«Վեհափառ Տեր,
Արցախի ժողովրդի, իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ ծննդյան օրվա առթիվ:
Մաղթում եմ Ձեզ խաղաղություն, առողջություն, երջանկություն, ուժ ու կորով Հայոց Հայրապետի բարձր ու պատասխանատու առաքելության իրականացման ճանապարհին:
Թող ամենազոր Աստված միշտ օգնական ու պահապան լինի Ձեզ, Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուն, հայոց պետականությանը և մեր ողջ հավատավոր ժողովրդին Մայր Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում»:

Society 13:57 21/08/2019 NKR
Artsakh Republic President Bako Sahakyan sent today a message of congratulations to His Holiness Garegin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, in connection with his birthday. The message runs as follows:
“Your Holiness,
On behalf of the people, authorities of the Artsakh Republic and myself personally I offer my most heartfelt congratulations to You on Your birthday.
I wish You peace, health, happiness, strength and courage along the path of carrying out the lofty and responsible mission of the Supreme Patriarch and Catholicos of all Armenians.
May the Heavenly Father help and protect You, the Armenian Apostolic Church, the Armenian statehood, and the entire Armenian faithful people in Mother Armenia, Artsakh and the Diaspora.”