Մշակույթ 18:12 02/09/2019 Հայաստան
Օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 2-ը Արցախում անցկացվող «Երևանի օրերն» ամփոփվել են Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում, որով էլ տրվել է «Մանսուրյան-80» հոբելյանական համերգաշարի մեկնարկը: Այս մասին հայտնում են Երևանի քաղաքապետարանից։
«Յուրաքանչյուր այցելություն Արցախ պատվիրակության ուխտագնացություն է»,- ողջույնի խոսքում նշել է քաղաքապետ Հայկ Մարությանը։
«Երևանի մշակույթի օրերի ընթացքում մենք երեկ և այսօր եղանք նաև զորամասերում, սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի վաթսունամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառում ունեցանք, շփվեցինք մեր այսօրվա խաղաղ երկնքի երաշխավորի՝ մեր զինվորների հետ: Այստեղ, կարծում եմ, մեծ խորհուրդ կա. հայոց զինվորը, զենքով պաշտպանելով իր հողն ու հայրենիքը, պաշտպանում է հազարամյակների մեր գոյության կռվանը՝ հայ մշակույթը: Եվ պատահական չէ նաև, որ Երևանի մշակութային օրերը Ստեփանակերտում ամփոփում ենք մեր ժողովրդի համար մի շատ կարևոր օրվա՝ Արցախի Հանրապետության անկախության տոնի նախօրյակին»,-ընդգծել է Երևանի քաղաքապետը։
Երևանի քաղաքապետի որոշմամբ Երևան և Ստեփանակերտ քաղաքների միջև սերտ համագործակցության և փոխադարձ կապերի ամրապնդման գործում ներդրած ավանդի համար Ստեփանակերտի քաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը պարգևատրվել է «Արգիշտի առաջին» հուշամեդալով:
Ծննդյան 80-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ, Երևանի մշակութային կյանքում ներդրած նշանակալի ավանդի և բեղմնավոր գործունեության համար «Արգիշտի առաջին» հուշամեդալով է պարգևատրվել նաև կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը:
Վերածննդի հրապարակում կայացած համերգի ընթացքում հնչեց Տիգրան Մանսուրյանի կինոերաժշտությունը: Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ Մաեստրոյի ստեղծագործությունները նոր գործիքավորմամբ ու մոտեցմամբ մատուցեց հրապարակում հավաքված հազարավոր ստեփանակերտցիներին ու քաղաքի հյուրերին։ Ի դեպ, համերգաշարն առիթ դարձավ, որ նորովի նոտագրվեն և հրատարակվեն Մաեստրոյի կինոգործերը։
Համերգաշարը կշարունակվի Երևանում և տրամաբանական ավարտին կհասնի մշակութային մայրաքաղաք Գյումրիում՝ սեպտեմբերի 13-ին։

Society 20:24 02/09/2019 Armenia
“Yerevan Days” held in Artsakh on August 31-September 2 have been completed in Rebirth square in Stepanakert with a gala-concert which gave a start to “Mansuryan-80” series of jubilee concerts. The event was attended by the delegation of Yerevan municipality headed by Mayor Hayk Marutyan.
“During Yerevan Days in Artsakh we also visited some military units, took part in the jubilee event dedicates to Sparapet Vazgen Sargsyan’s 60th anniversary, communicated with our soldiers who are the guarantee of our today’s peace. I think there is a great symbol: Armenian soldiers, defending their homeland also defend our culture which has been existed for thousands of years. It’s not a coincidence that we complete the cultural days of Yerevan in Stepanakert prior to a very important for our nation day-Artsakh Independence Day”, the Mayor said in his welcome remarks.
As the Yerevan municipality reports, on the occasion of the 80th birthday anniversary, for significant contribution to the cultural life of Yerevan and fruitful activity “Argishti I” medal was awarded to composer Tigran Mansuryan. Maestro’s music from films was performed during the concert in Rebirth square. The State Symphonic Orchestra of Armenia conducted by Sergey Smbatyan performed Maestro’s works in a new instrumental arrangement and version. The series of concerts became an occasion to write down the notes of Maestro’s soundtracks in a new way and publish them.
The concerts will be continued in Yerevan and completed in the cultural capital of Armenia-Gyumri on September 13.