Հասարակություն 10:12 13/09/2019 Աշխարհում
Սեպտեմբերի 14-ին Կանադայի Նոր Շոտլանդիայի Յարմութ քաղաքում կկանգնեցվի ցեղասպանությունից հազարավոր հայ երեխաների փրկած Սառա Քորնինգի արձանը։ Շաբաթավերջին Յարմութում կանցկացվեն նաև Քորնինգի սխրանքներին նվիրված մի շարք այլ միջոցառումներ։
1872 թվականին Կանադայի Նոր Շոտլանդիայի նահանգի Չեգոգգին գյուղում ծնված Սառա Քորնինգն իր կյանքի առաքելությունն էր դարձրել ուրիշներին օգնելը:  Իր կյանքի 20-ականների կեսերին նա տեղափոխվել էր ԱՄՆ ու աշխատել Նոր Անգլիայում մոտ 20 տարի՝ մինչ Նոր Շոտլանդիա վերադառնալը՝ Հալիֆաքսի պայթյունի 10 հազար զոհերին օգնելու։
1918 թ.-ին, 46 տարեկան հասակում, Սառան հավաստագրվեց Ամերիկյան Կարմիր խաչի կողմից և միացավ Մերձավոր Արևելքի օգնության մի կազմակերպությանը, որը ստեղծվել է Մեծ պատերազմի հետևանքով տուժած քաղաքացիական անձանց օգնելու համար: Դրանից անմիջապես հետո Կոստանդնուպոլսում (Ստամբուլ) վայրէջք կատարելով՝ նա օգնեց փրկել և խնամել հազարավոր հայ և հույն որբերի՝ հաճախ վտանգելով իր կյանքը, ու այդպես ավելի քան մեկ տասնամյակ:
2016թ.-ին, իր կյանքը ցեղասպանությունից փրկվածներին օգնելուն նվիրելու  հերոսական որոշումից գրեթե մեկ դար անց, Նոր Շոտլանդիայից  Դեյվիդ և Ջեննիֆեր Չոունները հիմնադրել են «Սառա Քորնինգ» կազմակերպությունը, որը մեծարում է դայակի կյանքն ու նրա մարդասիրական աշխատանքը:
Armenian Weekly-ի հետ հարցազրույցում Ջեննիֆեր Չոունն ասել է, որ ծանոթանալով Կարմիր խաչում Սառայի կամավորական աշխատանքին Հայաստանում, նախկին Օսմանյան կայսրությունում ու Հունաստանում, հասկացել են, թե որքան նշանակալի է նրա ծառայությունը և որոշել են հիմնել Սառա Քորնինգի անվան կազմակերպությունը։
Կանադայի Յարմուտի քաղաքապետի հետ հանդիպմանն առաջարկվել է նրա անվամբ փողոց անվանակոչել։ Այլ շահագրգիռ անձանց հետ հանդիպմանը համաձայնել են, որ Սառան արժանի է հուշարձանի այնքան, որքան մյուս պատերազմի հերոսները։
Նախաձեռնության հեղինակները նշում են, որ սա կօգնի նաև բացահայտել անհայտ պատմական կապերը, որ եղել են Հայաստանի ու Կանադայի միջև՝ հույս հայտնելով, որ Հայաստանում շուտով կբացվի Կանադայի դեսպանություն։
Սառա Քորնինգի արձանի հեղինակը Մոնրեալից Կարեն Բեդրոսյանն է, որն իր սիրտն ու հոգին է դրել այդ արձանի ստեղծման մեջ։

Society 10:56 13/09/2019 World
A statue dedicated to Canadian nurse and humanitarian Sara Corning, who helped rescue and care for thousands of orphans during the Armenian Genocide, will be erected in Yarmouth, Canada.
A number of activities honoring Corning will also be taking place this weekend in the Canadian town, The Armenian Weekly reported.
Born in the village of Chegoggin, Nova Scotia, Canada, in 1872, nurse Sara Corning made it her life’s mission to help others. In her mid-twenties, she moved to the United States for training and worked in New England for almost 20 years, before returning to Nova Scotia to help the 10,000 victims of the Halifax Explosion.
In 1918, at the age of 46, Sara was certified by the American Red Cross and joined Near East Relief—an organization created to help civilians affected by the Great War. Landing in Constantinople (Istanbul) soon after, she helped rescue and care for thousands of Armenian and Greek orphans, often risking her life in the process, for more than a decade.
In 2016, nearly a century after Corning’s heroic decision to dedicate her life to help genocide survivors, David and Jennifer Chown of Nova Scotia founded the Sara Corning Society, which honors the nurse’s life and humanitarian work.
In an interview to The Armenian Weekly, Jennifer Chown said as they became more aware of Sara’s Red Cross volunteer service in Armenia, the former Ottoman Empire and Greece, they gradually realized how significant her service turned out to be.
"I reached out to the mayor of Yarmouth to suggest that a street be named in honor of Sara Corning. In meeting with other interested individuals, we agreed that Sara was as deserving of a statue as any war hero or humanitarian," she said.
The authors of the initiative state it also helps to uncover a relatively unknown historical connection between Canada and Armenia, expressing hope there will be a Canadian embassy established in Armenia soon.