Քաղաքական 12:41 16/09/2019 Արցախ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը սեպտեմբերի 16-ին ցավակցական հեռագիր է հղել Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա-ին:
«Վեհափա՛ռ Տեր,
Արցախի ժողովրդի, իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից խորին ցավակցություն ու զորակցություն եմ հայտնում Ձեզ՝ Ձեր սիրելի մոր՝ Լուսին Քեշիշյանի մահվան կապակցությամբ:
Նա մեր հիշողության մեջ կմնա որպես հայ կնոջ վառ կերպար, ով իր ողջ կյանքը նվիրել էր ընտանիքին, հարազատ ժողովրդին ու հայրենիքին եւ խոր հարգանք էր վայելում հասարակության շրջանում:
Անդառնալի կորստի այս ծանր պահին մաղթում եմ տոկունություն ու ոգու կորով Ձեզ, հանգուցյալի բոլոր հարազատներին ու մերձավորներին։

Politics 13:22 16/09/2019 NKR
Artsakh Republic President Bako Sahakyan on Monday sent a message of condolences to His Holiness Aram I, Catholicos of the Great House of Cilicia, on the passing of his mother.
“On behalf of the Artsakh people and authorities and myself personally I extend to Your Holiness my sincere condolences on the demise of Your beloved mother, Lousin Keshishian.
"She will be fondly remembered as an articulate model of an Armenian woman, who has devoted her entire life to the family, to the native people and the Homeland, and enjoyed genuine respect in the society.
"At this difficult moment of grievous loss, I wish fortitude and moral courage to You, Your Holiness, to the family and friends of the deceased.