Մշակույթ 13:31 21/09/2019 Հայաստան
Վենետիկի քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ՝ Վենետիկի միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում կազմակերպվող միջազգային արվեստի և հասարակական գործունեության բիենալեի մրցանակն այս տարի շնորհվել է կինոռեժիսոր Անահիտ Աբադի  «Եվա» ֆիլմին՝ մարդկային ճշմարտությունը գեղարվեստորեն հանդիսատեսին մատուցելու համար։ Այս մասին տեղեկանում ենք Հայազտանի Ազգային կինոկենտրոնի ֆեյսբուքյան էջից։
Հայալեզու ֆիլմը  Հայաստանի և Իրանի համատեղ արտադրությունն է: Կինոնկարը նկարահանվել է «Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի» և «Ֆարաբի կինոյի հիմնադրամի» ֆինանսական աջակցությամբ: Կինոնկարը դրամատիկ պատմություն է կնոջ մասին, ով ուզում է մոռանալ տարիներ առաջ իր կյանքում տեղի ունեցած մութ ու ծանր պատմությունը։ Եվան դստեր հետ հեռանում է Երևանից, հաստատվում է Արցախում՝ ծանոթների մոտ։ Սակայն, անցյալը ամենուր հետապնդում է նրան․․․
Կինոնկարում նկարահանվել են Նարինե Գրիգորյանը, Շանթ Հարությունյանը, Մարջան Ավետիսյանը, Ռոզի Ավետիսյանը, Սերգեյ Թովմասյանը, Վրեժ Քասունին, Տիգրան Դավթյանը, Նանոր Պետրոսյանը, Էլենա Ադամյանը, Մարատ Դավթյանը և ուրիշներ։

Armenian-Iranian drama “Yeva” received a special award of the International Art and Public Activity Biennale in the sidelines of the 76th Venice International Film Festival. As the National Cinema Center of Armenia reports, the award initiated by the Venice Municipality was handed for artistic presentation of the human truth to the audience.
Written and directed by Iranian-Armenian Anahid Abad, ‘Yeva’ is the story of a young woman who is forced to flee Yerevan with her daughter Nareh. She would have to stand trial there because she allegedly killed her husband. Uncle Ruben and the remote village in Nagorno-Karabakh are her last chance to go into hiding. But the villagers recognize her from the days of war when she had cared for the wounded as a doctor at the front.
‘Yeva’ managed to snatch the Best Film award at the 14th Rolan - International Film Festival for Children and Youth in Yerevan, Armenia.