Քաղաքական 14:04 24/09/2019 Տարածաշրջան
«Երեկ կողմերի համաձայնությամբ ու խնդրանքով Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն մասնակցել է շփման գծում զոհված անձի մարմնի դուրսբերման գործողությանը»,-Panorama.am-ին հայտնեց ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին։
Հիշեցնենք, որ խոսքը Ռամին Շովքեթ օղլու Աբդուլռահմանովի մասին է, ով Ադրբեջանի զինված ուժերի հատուկ նշանակության ուժերում է ծառայել։
Սեպտեմբերի 22-ին՝ ժամը 16:15-ի սահմաններում, արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավ-արևելյան հատվածում տեղակայված մարտական դիրքերից մեկի ուղղությամբ հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձ: ՊԲ դիրքապահ անձնակազմի գրագետ գործողությունների արդյունքում՝ հակառակորդը, չեզոք գոտում թողնելով մեկ դիակ, հետ է շպրտվել իր ելման դիրքերը: ՊԲ-ն որևէ կորուստ չի ունեցել:

Politics 15:07 24/09/2019 NKR
The body of an Azerbaijani soldier who was killed during an attempted subversive attack on the Artsakh contact line has been returned to Baku, the head of Communication Programs of the International Committee of the Red Cross (ICRC) Yerevan Office, Zara Amatuni told Panorama.am.
“By the agreement and request of the sides, the International Committee of the Red Cross took part in the process of removing the body [from the no man’s land],” she said.
The soldier was identified as Ramin Abdulrahmanov.
Azerbaijani military attempted a subversive attack on the contact line with Artsakh on Sunday, 22 September, at around 4:15pm, targeting a south-eastern military post.
The Artsakh Defense Ministry said the Azerbaijani subversive group left behind one body in the no-man’s land after being repelled by the Artsakh frontline troops.
“The Defense Army suffered no losses,” the ministry said in a statement, adding that some episodes of the attack were caught on the surveillance cameras.