Քաղաքական 10:42 03/10/2019 Հայաստան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլեր Անգելա Մերկելին՝ Ազգային տոնի առթիվ: Կառավարությունից հայտնում են, ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Հարգարժան տիկին Մերկել,
սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ և Գերմանիայի բարեկամ ժողովրդին Ազ-գային տոնի կապակցությամբ: Գերմանիայի վերամիավորումը նոր էջ բացեց համաշ¬խարհային քաղաքականության և միջազգային հարաբերությունների պատմության մեջ:
Այսօր Գերմանիան զարգացման, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, օրենքի գերակայության վրա հիմնված երկրների լավագույն օրինակներից է:
Հայաստանի Հանրապետությունը մեծապես կարևորում է Գերմանիայի Դաշ¬նային Հանրապետության հետ երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափով հարաբե-րու¬թյուն¬¬ների հետևողական զարգացումն ու խորացումը:
Այսօր Հայաստանն անցնում է  մարտահրավերներով լի բարեփոխումների ճանապարհ, որոնց հաղթահարման գործում մեծապես կա¬րևորում ենք մեր գործընկերների աջակցությունը: Այս հարցում Գերմանիան մեր հուսալի գործընկերն է, ժողովրդավարական բարեփոխումների հաստատուն աջակիցն ու ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության ընդլայնման սատարողը:

Политика 11:47 03/10/2019 Армения
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание канцлеру Федеративной Республики Германия Ангеле Меркель – по случаю национального праздника. Текст послания приводит пресс-служба правительства РА:
«Уважаемая госпожа Меркель, сердечно поздравляю Вас и дружественный народ Германии с национальным праздником! Объединение Германии открыло новую страницу в истории мировой политики и международных отношений.
Сегодня Германия – один из лучших примеров стран, основанных на развитии, демократии, защите прав человека, верховенстве закона.
Республика Армения придает большую важность последовательному развитию и углублению двусторонних и многосторонних отношений с Федеративной Республикой Германия.
Сегодня Армения проходит путь реформ, полный вызовов, в деле преодоления которых мы придаем большое значение содействию наших партнеров. В этом вопросе Германия является нашим надежным партнером, твердым сторонником демократических реформ и сторонником расширения взаимодействия Армения – ЕС.