Հասարակություն 17:35 04/10/2019 Հայաստան
«Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲ ընկերությունը Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանում իրականացնում է լայնամասշտաբ շինարարական աշխատանքներ. կառուցվում է նոր ժամանման սրահ, վերակառուցվում է կառամատույցը, հարթեցվում և խտացվում է գրունտային հիմնատակը:
«Արմենիա» Միջազգային Օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ից հայտնում են, որ «Շիրակ» օդանավակայանի բարեկարգմանն ու տեխնիկապես հագեցվածությանն ուղղված ներդրումների գումարը կկազմի շուրջ 5 մլն ԱՄՆ դոլար:
Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանը գործում է 1961 թվականից և երկրորդն է Հայաստանի Հանրապետությունում: «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ընկերության միջոցներով 2007թ. ամբողջությամբ հիմնանորոգվել և ասֆալտապատվել է թռիչքուղին (երկարությունը` 3220մ., լայնությունը`45մ.), տեղադրվել է Ֆիննական արտադրության IDMAN լուսազդանշանային նոր համակարգ, կառամատույցում կատարվել են տեղային նորոգման աշխատանքներ, բերվել է վերգետնյա սպասարկման հատուկ տեխնիկա:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ վերջերս օդանավերի փրկարարական և հակահրդեհային (ՕՓՀ) ծառայությունը համալվել է ժամանակակից Striker-3000 օդանավերի փրկարարական և հակահրդեհային մեքենայով:

Society 17:47 04/10/2019 Armenia
There are large-scale construction works taken place in Gyumri “Shirak” Airport by "Armenia” International Airports” CJSC.
As the company reported in a press statement,  new arrival hall is being built, apron is being reconstructed, the unpaved groundwork is being aligned and tightened.
The amount of investments aimed at improving and technical equipment of “Shirak” airport would be at around 5 mln. USD.
It is noted that Airport “Shirak” of Gyumri has been operating since 1961 and it is the second in the Republic of Armenia. In 2007, owing to the resources allotted by "Armenia” International Airports” CJSC, the runway has undergone major overhaul and has been completely asphalted (length 3220 m, width 45 m), a new light-signal system IDMAN of Finnish production has been installed, repair works have been carried out in the ramp and special ground handling technics have been imported.
Recently, the Aircraft Rescue and Fire Fighting Service (ARFF) was also equipped with state-of-the-art Striker-3000 ARFF apparatus.