Հասարակություն 17:26 08/10/2019 Հայաստան
Օդանավերի փրկարարական և հակահրդեհային ծառայությունը համալրվել է ևս մեկ նոր Oshkosh Striker 3000 տիպի ՕՓՀ մեքենայով
«Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի Օդանավերի փրկարարական և հակահրդեհային (ՕՓՀ) ծառայության հակահրդեհային սարքավորումների և հարմարությունների արդիականացման համար իրակացրած ներդրումների արդյունքում ծառայությունը համալրվել է ևս մեկ նոր, միջազգային ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխանող, ամերիկյան արտադրության Oshkosh Striker 3000 տիպի ՕՓՀ մեքենայով:
Օդանավակայանի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ սա ևս, ինչպես ծառայության մյուս մեքենաները, նախատեսված է օդանավերի հրդեհաշիջման համար և, որպես այդպիսին, ապահովված է երեք տարբեր հրդեհաշիջման միջոցներով՝ ջրով, փրփուրով և չոր քիմիական հրդեհաշեջ նյութով:
Մեքենան փոխադրում է ավելի քան 11 տոննա ջուր, ավելի քան 1,5 տոննա փրփուրի խտանյութ և 250 կգ չոր քիմիական հրդեհաշեջ նյութ: Մեքենայի պոմպի արտադրողականությունը վայրկյանում 125 լիտր ջուր է:
Ծառայությունը համալրվել է նաև բարձրորակ և կրկին միջազգային չափանիշներին համապատասխանող, ամերիկյան նոր համազգեստներով:

Society 18:34 08/10/2019 Armenia
Aircraft rescue and firefighting service has been equipped with another new Oshkosh Striker-3000 ARFF apparatus
As a result of investments in modernization of “Zvartnots” International Airport's equipment and facilities of Aircraft rescue and firefighting (ARFF) service, the service has been equipped with another new, meeting the highest international standards Oshkosh Striker-3000 ARFF apparatus made in America.
As the press service at “Zvartnots” airports reported,  this one also, as another apparatus of the service, is made for aircraft firefighting operations and as such is provided with three different fire extinguishers: water, foam and dry chemical extinguishing agent. The truck is able to carry more than 11 tones of water, more than 1.5 tones of foam concentrate and 250 kg of dry chemical extinguishing agent. The pump efficiency of the truck is 125 liters of water per second.
The service is also supplemented by American high-quality uniforms, meeting international standards.
We would also like to mention, that the airport ARFF service should reach the incident scene within 3 minutes, when due.