Մշակույթ 18:17 28/10/2019 Հայաստան
Վանաձորում հոկտեմբերի 26-ին քաղաքի հիմնադրման 191-ամյակի առթիվ բացվել է զորավար Անդրանիկի հուշարձանը: Այն դարձել է լայն քննարկման առարկա՝ ֆեյսբուքում քաղաքացիները դժգոհ են արձանի տեսքից, գտնում են, որ այն ոչ միայն չի ներկայացնում  Անդրանիկին, այլև՝ արժան չէ հերոսին։
Արձանը արդեն ունի պիտակ՝ «հերթական հերոսը՝ յուբկայով», դարձել է մեմերի առիթ։
Panorama.am –ը հետաքրքվեց արձանի ստեղծման պատմությամբ՝ այն կառուցվել է համաժողովրդական նվիրատվություններով «Ինտերկապ» բարեգործական ՀԿ-ի նախաձեռնությամբ և Վանաձորի քաղաքապետարանի աջակցությամբ: Շուրջ 8 մետրանոց բրոնզաձույլ հուշարձանը տեղադրված է Զորավար Անդրանիկի փողոցի սկզբնամասում:
Panorama.am-ի հետ զրույցում «Ինտերկապ» բարեգործական ՀԿ-ի հիմնադիր նախագահ Նորայր Զուլոյանն ասաց, որ զորավարի ամենամեծ բրոնզաձույլ արձանն է, միայն ձուլման համար 8 միլիոն դրամ են ծախսել: Նա նշեց, որ դեռ 1990 թվականին քաղաքում Անդրանիկի անունով փողոց է անվանակոչվել, մի խումբ լոռեցի հայրենասերներ տեղադրել են հուշաքար:
«Դրանից 28 տարի անց Անդրանիկի ծննդյան օրը, որը մենք միշտ համակիրներով, ընկերներով նշում ենք, որոշեցինք, որ արձան տեղադրենք քաղաքում: Մենք մեր գաղափարի մասին հայտնեցինք Հայաստանում և Հայաստանից դուրս գտնվող մեր ընկերներին, համակիրներին, բոլորն ասացին, որ մեր կողքին կանգնած են»,- պատմեց Ն. Զուլոյանը:
Հայտարարվել է մրցույթ, հաղթել է քանդակագործ Գեղամ Բեկջանյանը: Ն. Զուլոյանն ասաց, որ քանդակի ու պատվանդանի գաղափարը «Ինտերկապ» բարեգործական ՀԿ-ին է. ««Անդրանիկին» նվիրված երգ կա, այնտեղ բառեր կան՝ իբրև արծիվ սավառնում ես լեռ ու ժայռ,…: Կարևոր մի դրվագ արձանի վրա՝ սուրը կիսով է դրված պատյանի մեջ, այսինքն պատրաստ է հանելու այն: Զորավարը միշտ իր հուշերում գրում էր՝ գործս կիսատ մնաց, կոչ է սերունդներին շարունակել իր գործը:
Պատվանդանի մի կողմն ավելի մեծ է, առաջ եկած, մյուս կողմը փոքր, ինչը նշանակում է այսօրվա Հայաստանն ու կորցրած Հայաստանը: Պատվանդանի դիմացի կարմիր զոլը նշանակում է արյունով կիսված»:
Նա նշեց, որ Վանաձորի քաղաքապետարանը հաստատել է ՀԿ-ի ներկայացրած ծրագիրը, աջակցել է հուշարձանի տարածքի բարեկարգմանը:

Общество 20:18 28/10/2019 Армения
В городе Ванадзор Лорийской области Армении 26 октября, по случаю 191-летия основания города, открылся памятник полководцу Андранику Озаняну (Зоравар Андраник). Он стал предметом широкого обсуждения в армянском сегменте социальных сетей: юзеры недовольны видом памятника, считают, что он не только не представляет полководца, но и не достоин героя.
У памятника уже есть клеймо – «очередной герой – в юбке», он стал  темой для мемов.
Корреспондент Panorama.am поинтересовался историей создания памятника: он воздвигнут на пожертвования по инициативе благотворительной общественной организации «Интеркап» и при содействии мэрии Ванадзора. Отлитый из бронзы памятник высотой около 8 м установлен в начале улицы Зоравара Андраника.
Учредитель и председатель благотворительной общественной организации «Интеркап» Норайр Зулоян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, что это самый большой отлитый из бронзы памятник полководцу, только на его изготовление было потрачено 8 млн драмов. Он отметил, что еще в 1990 году в Ванадзоре именем полководца Андраника Озаняна была названа улица, группа лорийцев установила там мемориальный камень.
«28 лет спустя, в день рождения полководца Андраника, который мы всегда отмечаем вместе с единомышленниками и друзьями, мы решили установить памятник в городе. Мы рассказали о нашей идее друзьям и сторонникам в Армении и за ее пределами, и все они сказали, что поддержат нас», – рассказал Норайр Зулоян.
Был объявлен конкурс, в котором победил скульптор Гегам Бекджанян. Н. Зулоян отметил, что идея скульптуры и постамента принадлежит благотворительной общественной организации «Интеркап»:
«Есть посвященная Андранику песня,  где встречаются строки: "паришь над горами и скалами – подобно орлу" ... Важный момент – на памятнике меч лишь наполовину в ножнах, то есть в любой момент он готов вынуть его.  Полководец всегда писал в своих мемуарах – мое дело осталось незаконченным. Это призыв поколениям продолжить его дело».
Одна сторона постамента больше другой – это означает сегодняшнюю Армению и потерянную Армению. Красная полоса на постаменте означает «разделенная кровью».
Он отметил, что мэрия Ванадзора одобрила представленный общественной организацией проект, оказала содействие в благоустройстве территории.