Քաղաքական 12:24 01/11/2019 Տարածաշրջան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի սպառնալից հայտարարությունից հետո ԵՄ-ն 663 մլն եվրոյի ֆինանսական օգնություն է ուղարկել Թուրքիային սիրիացի փախստականների համար: Այս մասին գրում է ermenihaber-ը։
Նշենք, որ Թուրքիան Սիրիայի հյուսիսում ծրագրել է անվտանգության գոտի ստեղծել, որտեղ պետք է բնակեցնի այժմ Թուրքիայի տարածքում ապաստանած սիրիացի փախստականներին (շուրջ 3.6 մլն):
Թուրքական աղբյուրի փոխանցմամբ` Թուրքիան գործի է անցել սիրիացիներին Սիրիա հետ ուղարկելու ուղղությամբ: Նշվում է, որ արդեն պատրաստ են անվտանգության գոտում փախստականների համար կառուցվելիք բնակատեղիների ծրագրերը:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիան ԵՄ-ից աջակցություն էր պահանջել Սիրիայի հյուսիսում ստեղծվելիք անվտանգության գոտու առաջին փուլի ընթացքում սիրիացի փախստականների տեղափոխումն իրականացնելու համար: Այլապես Էրդողանը սպառնացել էր «բացել դարպասները» և Թուրքիայում ապաստանած 3.6 մլն սիրիացի փախստականներին ուղարկել Եվրոպա:

Politics 12:50 01/11/2019 Region
The European Commission announced on Friday, October 31, €663 million in humanitarian aid for major projects under the EU Facility for Refugees in Turkey, New Europe reported.
Under the programme, €600 million will be provided for the union’s largest ever humanitarian programme that provides cash to the most vulnerable refugee families in Turkey, the Emergency Social Safety Net, while the remaining funds will support healthcare and education projects.
“Thanks to EU’s support, around 1.7 million refugees can meet their basic needs, and more than half a million refugee children go to school,” said Christos Stylianides, European Commissioner for Humanitarian Aid and Crisis Management.
The most vulnerable groups will continue to receive the monthly financial assistance through a special debit card. The funding will also ensure more than half a million refugee children attend school regularly, and will help some 20,000 out of school children catch up on their schooling.