Հասարակություն 09:17 01/11/2019 Աշխարհում
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը հաստատել է իր առաջնորդ Աբու Բաքր ալ-Բաղդադիի մահն ու  ներկայացրել նրա հաջորդին։ Եվրանյուզի հաղորդմամբ, ԻՊ առաջնորդ է նշանակվել Աբու Իբրահիմ ալ-Հաշեմի ալ-Կուրայշին։
Հաղորդագրությունը ներկայացվել է աուդիոձայնագրության տեսքով խմբավորման անունից նախօրեին, չնայած դեռ կիրակի էր ԱՄՆ-ն հայտարարել այն մասին, որ Սիրիայում հատուկ գործողության ընթացքում ալ-Բաղդադին ոչնչացվել է։ Ավելի ուշ հայտնի էր դարձել, որ գործողության ընթացքում սպանվել են ևս վեց գրոհային, այդ թվում չորս կին, իսկ ալ-Բաղդադին իր երկու երեխաների հետ իրեն պայթեցրել է։
Նա դեռ կենդանության օրոք էր ասել, որ ալ-Հաշեմի ալ-Կուրայշին իր հաջորդն է լինելու։
Աբու Բաքր ալ-Բաղդադիին հետևել են  մի քանի տարի։ 2011 թվականին Վաշինգտոնը նրա գլխի համար առաջարկում էր 10 միլիոն դոլար, իսկ 2017-ին՝ արդեն 25 միլիոն դոլար։

Общество 09:50 01/11/2019 В мире
Группировка «Исламское государство» (ИГ, террористическая организация, запрещенная в России и ряде других государств) подтвердила смерть своего лидера Абу Бакра аль-Багдади и назвала имя его преемника. Им назначен Абу Ибрагим аль-Хашеми аль-Курайши, сообщает euronews.com.
Сообщение было представлено в виде аудиозаписи от имени группировки в четверг, хотя ещё в воскресенье США уже заявили о том, что ликвидировали аль-Багдади в ходе спецоперации в Сирии.
Позже стало известно, что в ходе рейда были убиты ещё шестеро боевиков, в том числе четыре женщины, а сам аль-Багдади подорвал себя вместе со своими двумя детьми. Аль-Хашеми аль-Курайши он назвал своим преемником ещё при жизни.
Абу Бакра аль-Багдади выслеживали уже несколько лет. В 2011 году Вашингтон предлагал за его голову 10 млн долларов, а в 2017 - уже 25 млн.