Հասարակություն 16:51 04/11/2019 Հայաստան
«Վերին Լարսի մաքսակետում ներկայացուցչի հարցն արդեն կարգավորված է»,- այս մասին խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում  ասաց  Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանը՝ պատասխանելով «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանի հարցին։
«ՊԵԿ-ի և ՌԴ մաքսային ծառայության հետ համաձայնությունը եղել է, այնուհետև դիվանագիտական խողովակներով բոլոր խնդիրները կարգավորվել են, պետք է թեկնածուի հարցը քննարկենք և շուտով հայկական կողմը ներկայացուցիչ կունենա Վերին Լարսի անցակետում»,- ասաց Անանյանը։
Նշենք, որ Վերին Լարսում վերջին ժամանակահատվածում հերթերի և տրանսպորտային միջոցների կուտակման խնդիրներ են առաջացել։

Society 18:17 04/11/2019 Armenia
“The issue of the representative of the Armenia’s State Revenue Committee (SRC) at Upper Lars checkpoint on Georgia-Russia border has already been solved,” the Head of State Revenue Committee of Armenia Davit Ananyan stated on Monday at a question of MPs in parliament.
“The relevant agreement has been reached between the State Revenue Committee and Russia’s Customs Agency, and the technical details have been resolved through diplomatic channels. The remaining issue concerns the candidacy of Armenia’s representative. The Armenian side will soon have its representative at Upper Lars checkpoint,” Ananyan said.
To remind, Upper Lars is the only transport corridor through which Armenia carries out most of its trade with Russia which frequently causes an accumulation of hundreds of trucks.