Մշակույթ 19:34 08/11/2019 Հայաստան
Գործարար և մշակութային նախաձեռնություններին աջակցող Armenian Assembly հասարակական կազմակերպությունը հայտարարում է մրցույթ՝ նպատակ ունենալով գտնել և աջակցել հայկական աշխարհի տաղանդավոր պատանիներին։ Այդ մասին հայտնի է դարձել ընկերական երեկոյի ժամանակ՝ Մոսկվայի կոնսերվատորիայի Մեծ դահլիճում կայացած օպերային երգչուհի Հասմիկ Գրիգորյանի համերգից հետո։
Armenian Assembly ՀԿ-ից հայտնում են, որ մրցույթի գլխավոր նպատակն է՝ հայտնաբերել նոր անուններ դասական երաժշտության կատարողների շրջանում։ Մրցույթը կանցկացվի երկրորդ անգամ, առաջինը կայացել է 2018 թ․ նոյեմբերին։ Այս ընթացքում  Armenian Assembly-ն աջակցել է տաղանդավոր պատանիների մասանակցությանը դասական երաժշտության և սպորտի բնագավառում կայացած ավելի քան 8 մրցույթին ու վարպետության դասերին։
2019 թվականին կազմակերպությունն սկսում է ARMONIA ընդլայնված ձևաչափով երաժշտական մրցույթը, որի մասնակիցները կարող են լինել երեխաները Հայաստանից, նաև Ռուսաստանի և այլ երկրների հայկական սփյուռքի պատանի ներկայացուցիչները։ Ի տարբերություն 2018 թ․-ի, այս տարի հայտերն ընդունվելու են առցանց, մրցույթի կայքում (http://armonia.xn--me-tfd):
Մրցույթին մասնակցելու համար հրավիրվում են  երաժշտական կրթություն ունեցող 7-17 տարեկան պատանի երաժիշտերը։ 2019 թվականին Armenian Assembly-ն  կհանձնի 3 դրամաշնորհ՝ երեք տարիքային խմբում՝ 7-9 տարեկան, 10-13 տարեկան և 14-17 տարեկան ներառյալ։ Իրենց հաղթողին կարող են ընտրել նաև դասական երաժշտության երկրպագուները, որոնք և կորոշեն, թե ով կստանա չորրորդ դրամաշնորհը՝ Դիտողների համակրանքի մրցանակը։
Մրցույթի շրջանակում նախատեսվում է երկու ընտրական փուլ՝ տեսաձայնագրություններով։
Առաջին փուլում՝ 2019 թ․ նոյեմբերի 6-ից 20-ը, նախատեսվում է առցանց հայտերի ներկայացում, իսկ նոյեմբերի 21-ից 27-ը՝ լավագույն հայտերի ընտրություն յուրաքանչյուր տարիքային խմբում։
Առաջին փուլի ժյուրիի կազմում կլինեն Մոսկվայի առաջատար երաժշտական դպրոցների դասախոսներ։ Երկրորդ փուլում՝ նոյեմբերի 28-ից դեկտեմբերի 3-ը, կորոշվեն մրցույթի երեք տարիքային խմբերի հաղթողները։ Մրցույթի եզրափակիչ փուլի ժյուրիի կազմում են Կոնստանտին Օրբելյանը, Հասմիկ Գրիգորյանը, Սերգեյ Սմբատյանը, Միխայիլ Խոխլովը և Ստաս Նամինը։
Նոյեմբերի 28 –ից դեկտեմբերի 3-ը մրցույթի կայքում կհրապարակվեն բոլոր կատեգորիաներից եզրափակիչ փուլ անցած պատանիների անունները, որոնց թեկնածությունների համար www.armonia.me կայքի այցելուները քվեարկելու հնարավորություն կունենան։ Դիտորդների քվեարկության արդյունքում եզրափակիչ անցած մասնակիցներից կընտրվի Դիտողների համակրանքի մրցանակի դափնեկիրը։
Հաղթողները հնարավորություն կստանան ելույթ ունենալ «Սուրբ ծննդյան հանդիպում» 2019-ի եզրափակիչ համերգին՝ Մոսկվայի լավագույն համերգային հարթակում, ինչը կդառնա նրանց կարիերայի կարևոր իրադարձություն։
Գործունեության առաջին օրվանից Armenian Assembly հասարակական կազմակերպությունն իր նախապատվությունների թվում է ներառել աջակցությունը հայ երիտասարդ շնորհալիների ստեղծագործական և պրոֆեսիոնալ կայացմանը, և հիմա մրցույթի հիմնադիրներն անում են ամեն ինչ՝ պատանի կատարողների զարգացմանն ու բարգավաճմանը նպաստող բեղմնավոր բարյացակամ մթնոլորտի ստեղծման համար։
Armenian Assembly-ն հասարակական կազմակերպություն է, որի նպատակը Հայաստանում և Սփյուռքում մշակույթի, կրթության, զբոսաշրջության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում սոցիալական ձեռներեցության նախագծերի աջակցությունն ու իրականացումն է: Իր ակտիվ գործունեության առաջին տարվա ընթացքում կազմակերպությունն իրականացրել և աջակցել է ավելի քան 25 նախագծի՝ Հայաստանում և Ռուսաստանում: 2017 թ․ -ի վերջում հիմնադրված Armenian Assembly-ն ներառում է հայկական սփյուռքի հաջողված, կոմպետենտ ներկայացուցիչների, որոնք իրենց ոլորտի փորձագետներ են և տիրապետում են կազմակերպության առջև դրված նպատակների և խնդիրների իրականացման համար անհրաժեշտ գիտելիքներին ու փորձին։

Общество 17:55 08/11/2019 В мире
Общественная организация по поддержке деловых и культурных инициатив Ассамблея Армян объявляет конкурс в целях поиска и поддержки юных талантов армянского мира. Об этом стало известно на дружеском вечере, состоявшемся после концерта оперной дивы Асмик Григорян в Большом зале Консерватории, Москва.
Главная цель конкурса – открытие новых имен среди исполнителей классической музыки. Конкурс молодой и проходит во второй раз, первый состоялся в ноябре 2018 года. За это время Ассамблея Армян поддержала юных талантов, развивающихся в сфере классической музыки и в спорте, в участии более чем 8 конкурсах и мастер-классах.
В 2019 году организация запускает музыкальный конкурс ARMONIA в расширенном формате, чтобы участниками могли стать дети из Армении и юные представители армянской диаспоры России и других стран. В отличие от 2018 года, заявки будут приниматься в онлайн-режиме на сайте конкурса http://armonia.me.
К участию приглашают юных музыкантов-инструменталистов в возрасте от 7 до 17 лет, с музыкальным образованием. В 2019 году Ассамблея Армян вручит 3 гранта в трех возрастных категориях: 7 - 9 лет; 10 - 13 лет, 14 - 17 лет включительно. Также своего победителя смогут выбрать поклонники классической музыки и тем самым определить обладателя четвертого гранта – Приза зрительских симпатий!
В рамках конкурса запланировано проведение двух отборочных этапов по видеозаписям:
В первом туре, с 6 по 20 ноября 2019 г., предусмотрена подача онлайн-заявок, а с 21 по 27 ноября – отбор лучших заявок в каждой возрастной категории.
Жюри первого этапа - преподаватели из ведущих музыкальных школ Москвы.
В ходе второго тура, с 28 ноября по 3 декабря, будут определены победители конкурса в трех возрастных категориях.
Жюри финального этапа Константин Орбелян, Асмик Григорян, Сергей Смбатян, Михаил Хохлов, Стас Намин.
С 28 ноября по 3 декабря на сайте конкурса будут опубликованы имена финалистов во всех категориях с возможностью голосования за их кандидатуры на сайте armonia.me. По итогам зрительского голосования из финалистов будет выбран лауреат Приза зрительских симпатий.
Победители получат возможность выступить на завершающем концерте «Рождественской встречи»-2019 – на одной из лучших концертных площадок Москвы, что станет важным событием в их карьере.
С первых дней своего существования Ассамблея Армян включила поддержку творческого и профессионального становления молодых армянских дарований в число своих приоритетов, и теперь учредители конкурса делают все, чтобы создать доброжелательную плодотворную атмосферу для развития и процветания юных исполнителей.
«Ассамблея Армян» – общественная организация поддержки и реализации социально-предпринимательских проектов в сфере культуры, образования, туризма, инновационных технологий и науки в Армении и диаспоре. За первый год активной деятельности «Ассамблея Армян» осуществила запуск и поддержку более 25 проектов в Армении и в России. Основанная в конце 2017 года, Ассамблея Армян включает в себя успешных, компетентных представителей армянской диаспоры, которые являются экспертами в своей области и обладают необходимыми знаниями и опытом для реализации поставленных перед организацией целей и задач.