Քաղաքական 09:41 11/11/2019 Հայաստան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ նոյեմբերի 11-12-ը աշխատանքային այց կկատարի Ֆրանսիայի Հանրապետություն՝ մասնակցելու Փարիզի խաղաղության երկրորդ համաժողովին և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 40-րդ Գլխավոր կոնֆերանսին։ Այս  մասին հայտնում են կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Այցի առաջին օրը Նիկոլ Փաշինյանը կմասնակցի Ֆրանսիայի նախագահի անունից ի պատիվ Փարիզի խաղաղության երկրորդ համաժողովի մասնակից պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների տրվող պաշտոնական ընդունելությանը։
Նոյեմբերի 12-ին ՀՀ վարչապետը կմասնակցի Փարիզի խաղաղության երկրորդ համաժողովի բացմանը և միջոցառման շրջանակում նախատեսվող թեմատիկ քննարկմանը, որի ընթացքում հանդես կգա ելույթով։ Նախատեսվում է վարչապետ Փաշինյանի կողմից Փարիզի խաղաղության համաժողովի գրադարանին խորհրդանշական նվերի հանձնում։
Փարիզ այցի շրջանակում Հայաստանի վարչապետը կայցելի նաև Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գրասենյակ և հանդիպում կունենա ՖՄԿ Գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոյի հետ։
Նախատեսվում է ՀՀ վարչապետի և նրա տիկնոջ այցը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայան, և նրանց մասնակցությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 40-րդ Գլխավոր կոնֆերանսի աշխատանքներին։ Կոնֆերանսի թեմատիկ քննարկման շրջանակում վարչապետ Փաշինյանը հանդես կգա ելույթով։ ՀՀ վարչապետը նաև հանդիպում կունենա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր քարտուղար Օդրի Ազուլեի հետ և հարցազրույց կտա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մամուլի ծառայությանը։
Այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետը և նրա տիկինը հանդիպում կունենան Ֆրանսիայի հայ համայնքի հոգևոր և աշխարհիկ կառույցների ղեկավարների հետ։ Ի պատիվ Նիկոլ Փաշինյանի և Աննա Հակոբյանի կտրվի պաշտոնական ընդունելություն,  որի շրջանակում նախատեսվում է ՀՀ վարչապետի ելույթը։

Politics 13:11 11/11/2019 Armenia
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and his spouse Anna Hakobyan will be away to France on a working visit from November 11 to 12 to attend the Second Paris Peace Conference and the 40th UNESCO General Conference.
On the first day of the visit, Pashinyan will attend an official reception held on behalf of the French president in honor of the heads of state and government attending the Second Paris Peace Conference, the PM's press service reported.
On November 12, the Armenian leader will participate in the opening of the second Paris Peace Conference and a thematic discussion on the margins of the conference, during which he will deliver a speech.
As part of his visit to Paris, the premier will also visit the Office of the International Organization of La Francophonie (OIF) to meet with OIF Secretary General of Louise Mushikiwabo.
The prime minister and his spouse are scheduled to call at UNESCO Headquarters to take part in the proceedings of the 40th UNESCO General Conference. Pashinyan will deliver a speech as part of the thematic discussion of the conference. He will also meet with UNESCO Secretary General Audrey Azoulay and will give an interview to UNESCO Press Office.
During the visit, the prime minister and his spouse will meet with representatives of the Armenian community in France. An official reception will be held in honor of Nikol Pashinyan and Anna Hakobyan, at which the PM is to deliver a speech.