Հասարակություն 20:11 13/11/2019 Աշխարհում
Վենետիկում ջրի մակարդակը հասել է ռեկորդային 187 սանտիմետրի: Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, այդ մասին հայտնել են քաղաքային իշխանությունները:  Ավանդավար չորս տարին մեկ է Վենետիկը «բարձր ջրի» շրջան ապրում եղանակի հետևանքների պատճառով: Որպես կանոն ջուրը 110 սանտիմետրից ավելի ի բարձրանում՝ հեղեղելով քաղաքի մոտ 10 տոկոսը:
«187 սանտիմետր: 1966 թվականի 194 սանտիմետրից հետո սա պատմության մեջ երկրորդ ամենաբարձր մակարդակն է»,- Թվիթերում գրել է քաղաքապետը:
Իշխանությունների տեղեկությամբ, 140 սանտիմետրից բարձր ջուրը հեղեղում է քաղաքի 90 տոկոսը:
«Այսօր մենք կհայտարարեն աղետի ռեժիմ: Մենք կառավարութունից օգնություն կխնդրենք, ծախսերը մեծ կլինեն: Սա գլոբալ տաքացման հետևանք է»,- գրել է քաղաքապետ Լուիջի Բրունյանոն:

Society 20:32 13/11/2019
Severe flooding in Venice that has left much of the Italian city under water is a direct result of climate change, the mayor says, according to BBC report.
The highest water levels in the region in more than 50 years will leave "a permanent mark", Venice Mayor Luigi Brugnaro tweeted. "Now the government must listen," he added. "These are the effects of climate change... the costs will be high."
The waters in Venice peaked at 1.87m (6ft), according to the tide monitoring centre. Only once since official records began in 1923 has the tide been higher, reaching 1.94m in 1966, the source said.