Հասարակություն 18:06 21/11/2019 Հայաստան
Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա ընկերությունում բացվել է տարածաշրջանում եզակի «Կոկա-Կոլա այցելուների կենտրոնը»
Նոյեմբերի 19-ին «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերությունում իր դռներն է բացել տարածաշրջանում եզակի և ժամանակակից տեխնոլոգիաներով հագեցած «Կոկա-Կոլա այցելուների կենտրոնը»։ Այստեղ այցելուները հնարավորություն կունենան ծանոթանալ Կոկա-Կոլա բրենդի պատմության ամենահետաքրքիր դրվագներին, տեղեկանալ ընկերության գործունեության մասին՝ կիրառվող նորարար տեխնոլոգիաներին, իրականացվող նախագծերին, ռազմավարությանը, տեսնել շշալցման հոսքագծերը, արտադրանքների պատրաստման գործընթացները և, իհարկե, վայելել իրենց սիրելի ըմպելիքները։ Ավելին, այցելուները կծանոթանան սպառողին ընկերության 24/7 հայեցակարգով ներկայացվող մյուս ըմպելիքներին ևս։
Ընկերությունից հայտնում են, որ կենտրոնը կրթական հարթակ է և պատուհան դեպի աշխարհ Կոկա-Կոլայի աչքերով։ Այցելուների կենտրոնի կհյուրընկալի 12 տարին լրացած աշակերտներին, ինչպես նաև ուսանողներին։  Միևնույն ժամանակ կենտրոնը բաց է ցանկացած այցելուի համար, որը հետաքրքրված է ընկերության պատմությամբ, պատասխանատու բիզնես գործունեությամբ, ռազմավարությամբ և նորարարական տեխնոլոգիաներով հագեցած արտադրական գործընթացներով։
«Հայաստանում մենք արտադրում ենք աշխարհի ամենահայտնի զովացուցիչ ըմպելիքն արդեն 23 տարի:  Մենք շատ ուրախ ենք, որ մեր գործունեությամբ և համայնքների բարեկեցությանն ուղղված ծրագրերով շարունակ նպաստում ենք Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը և միևնույն ժամանակ անչափ հպարտ, որ այս ամենի արդյունքն   իր արտացոլանքն  է գտել  մեր նորաբաց այցելուների կենտրոնում։  Մենք հանձնառու ենք, առաջ գնալով, շարունակել ներդրում կատարել Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման մեջ։ Այցելուների կենտրոնի հայեցակարգը մշակվել է՝ հաշվի առնելով մի շարք երկրներում արդեն իսկ գործող այցելուների կենտրոնների փորձը, ինչպես նաև Հայաստանում ընկերության գործունեության առանձնահատկությունները», - ասել է «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Ուկրանիա, Մոլդովա և Հայաստան» ընկերության գլխավոր տնօրեն Կոնստանտինոս Սպանոդիսը։
«ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության և Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Բոթլինգ Քամփնի ընկերության միջև համագործակցությունը ջրային ոլորտի ծրագրերում տարիների պատմություն ունի։ Համատեղ աշխատանքի շնորհիվ  մենք կիրառել ենք նոր մոտեցումներ ուղղված ջրային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարմանն և օգտագործմանը՝ նպաստելով վարքագծի փոփոխությանը։ Մենք հպարտ ենք, որ շնորհիվ Կոկա-Կոլայի հետ մեր համագործակցության, Արարատի մարզի Հայանիստ համայնքի բնակիչները հնարավորություն ունեն ոռոգման նպատակով օգտագործել  մոտակա ձկնաբուծարաններ հետադարձ ջրերը։ Ակնհայտ է, որ այս նորարարական մոտեցման շնորհիվ ավելանում է ոչ միայն գյուղացիների կողմից օգտագործվող ոռոգման ջրի ծավալը, այլև ավելի արդյունավետ է դառնում ձկնաբուծարանների ջրի օգտագործումը։ Այս տեխնոլոգիայի կիրառման շնորհիվ հնարավոր կլինի էլեկտրաէներգիա խնայել և նվազեցնել  հողի քայքայումը։ Բացի այդ, ԱՄՆ ՄԶԳ «Ջրային ռեսուրսների մասնակցային և արդյունավետ օգտագործում» ծրագրի շրջանակում, մենք համատեղ իրականացրել ենք մեկ այլ ծրագիր՝ «Ջուրը կյանք է․ ամեն կաթիլը թանկ է» խորագրով, որը միտված է նպաստելու համայնքների և արդյունաբերությունների կողմից օգտագործվող և կառավարվող ջրային ռեսուրսների վերաբերյալ մարդկանց վարքագծի փոփոխությանը», - իր ողջույնի խոսքում նշել է Հայաստանում ԱՄՆ-ի Միջազգային զարգացման գործակալության առաքելության տնօրեն Դեբորա Գրեյզերը։
«Ուրախ եմ, որ «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիան» արդեն 23 տարի իր գործունեությունն է ծավալում Հայաստանում է  և զարգանալուց զատ՝ շարունակում է իր ներդրումն ունենալ Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման գործում՝  իրականացնելով բազմաթիվ ծրագրեր: Մենք առանձնակի կարևորում ենք մասնավոր հատվածի հետ համագործակցության ընդլայնումը, ինչը հնարավորություն է տալիս համատեղ ուժերով իրականացնել տարբեր նախաձեռնություններ, որոնք ուղղված են Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը: Ուզում եմ ընդգծել, որ կառավարությունն առանձնահատուկ վերաբերմունք ունի բիզնես համայնքի նկատմամբ և շարունակաբար գործարար և ներդրումային միջավայրի բարելավմանն ուղղված բազմաթիվ միջոցառումներ է իրականացնում`  ստեղծելով նոր հնարավորություններ, ապահովելով կապիտալի և սեփականության անվտանգությունը, իրականացնելով հարկային բալանսավորված քաղաքականություն», - նշել է  ՀՀ Տնտեսական զարգացման և ներդրումների փոխնախարար Ավագ Ավանեսյանը։
Կոկա-Կոլա Այցելուների կենտրոնը բաց է երկուշաբթիից հինգշաբթի՝ ժամը 10:00-15:00: Մարդիկ կարող են նախապես ամրագրել այցը http://happyvisit.am/ կայքի միջոցով։ Այցելություններն անվճար են և իրականացվում են հայերեն և անգլերեն լեզուներով։
Հաջողակ բիզնես գործունեության շնորհիվ Հայաստանի տնտեսությունում ունեցած ներդրումից բացի, «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիան» հայտնի է նաև կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության լայնածավալ գործունեությամբ: Գործունեության երկու տասնամյակների ընթացքում ընկերությունը հասցրել է իրականացնել և աջակցել տասնյակ նախաձեռնությունների, մասնավորապես ջրային ռեսուրսների կառավարման, թափոնների արդյունավետ կառավարման և երիտասարդության զարգացման ոլորտներում՝ նպաստելով համայնքների բարեկեցությանը և զարգացմանը։

20:03 21/11/2019 Armenia
Coca-Cola Visitor Center, the first in region, opened its doors to public at Coca-Cola Hellenic Armenia
On November 19, Coca-Cola Hellenic Bottling Company Armenia opened to public the doors of the new visitors’ center. As the company reported in a press release, first in the region, the center is equipped with innovative technologies, engaging platforms, that will give the visitors opportunity to discover interesting details from the Coca-Cola brand history, learn about Company’s activities - innovative technologies, ongoing projects, corporate strategy, to see in real how the favorite beverage is being produced, and, of course, refresh themselves with their favorite drink. Moreover, the visitors will also have the opportunity to find out about other beverages the Company offers through its 24/7 portfolio.
The center is an educational platform and a window to the world through the Coca-Cola lances. The center will host large groups of school kids older than 12 years old, as well as students. At the same time, it will be open for those, who are interested in the Company’s history, its responsible business activities, strategy and production processes, full of innovative technologies.
“We have been manufacturing the most iconic soft drink in the world here in Armenia for the past 23 years. We are very happy for our continuous contribution to the socio-economic development of Armenia through our business activity, as well as implemented projects aimed at the community development initiatives. At the same time, we are very proud that the results of all these activities are embedded in our newly-opened Visitor Center. We remain committed to invest in the economy of Armenia and most importantly its people. The concept of Visitor Center has been developed taking into consideration the experience of such centers operating in many countries, as well as the specifics of business operations here, in Armenia”, remarked Constantinos Spanoudis, General Manager of Coca-Cola Hellenic Ukraine, Moldova and Armenia.
“USAID has a long history of partnering with Coca Cola HBC and Coca Cola Global in the water sector, and by working together we have demonstrated new approaches in water management and use, and have fostered behavioral change. We are proud that due to our collaboration with Coca Cola, a small community - Hayanist, in the Ararat Valley- saw an opportunity to utilize a nearby fishery’s wastewater to irrigate their farmland. We can see that this type of innovation not only increases the water available for irrigation for local farmers but makes water use by the fisheries more efficient. It will also save electricity and help reduce soil degradation. Besides, together, through USAID’s Participatory Utilization and Resource Efficiency of Water project, we implemented a new campaign, “Water is special: every drop is precious” to support behavioral change in how communities and industries use and manage their water resources,” said Deborah Grieser, USAID Armenia Mission Director.
“I am proud to note that “Coca-Cola Hellenic Armenia” has been operating in Armenia for 23 years, and moreover, continues to invest in the socio-economic development of the country by implementing numerous projects. We highly value the cooperation with the private sector, which gives us an opportunity to implement various joint projects aimed at the economic development of Armenia. I would like to emphasize, that the government has its special attitude towards the business community and continuously implements projects to improve the country’s economic environment, thus creating new opportunities, insuring capital and asset protection, executing tax balanced policy,” said Avag Avanesyan, RA Deputy Minister of Economic Development and Investments.
The doors of Coca-Cola Visitor Center are open from Monday to Thursday, from 10:00-15:00. People can secure their tours in advance through http://happyvisit.am webpage. The tours are free of charge and are organized both in Armenian and in English.
Apart from contribution to the economy of Armenia, resulted by its successful business activity, Coca-Cola Hellenic Armenia is known for its extensive CSR activity. During more than two decades, the company has managed to implement and support dozens of initiatives in stewardship of water resources, waste management and youth empowerment thus contributing to wellbeing and development of the communities in Armenia.