Քաղաքական 13:46 06/01/2020 Աշխարհում
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նախազգուշացրել է, որ ԱՄՆ-ը կոշտ պատժամիջոցներ կկիրառի, եթե Իրաքը դուրս հանի ամերիկյան զորքերին՝ որպես պատասխան գործողություն Բաղդադում ԱՄՆ-ի գործողության համար, որը սպանեց իրանական բարձրաստիճան գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիին: Այս մասին գրում է euronews-ը։
Թրամփն այս հայտարարություններն արեց նախօրեին, երբ Իրաքի պառլամենտը կողմ քվեարկեց երկրում տեղակայված ԱՄՆ զորքերը վտարելու նախագծին։
Իրաքի խորհրդարանի քվեարկությունը պարտադիր ուժ չունի և դեռ պետք է վավերացվի կառավարության կողմից:
Սոլեյմանիի թիրախային սպանությունը վրդովմունք է առաջացրել Մերձավոր Արևելքում, ներառյալ Իրաքում, որտեղ ավելի քան 5000 ամերիկյան զորքեր կան։
Թրամփը նշել է, որ ԱՄՆ-ն չի հեռանա՝ առանց հետ ստանալու տարիների ընթացքում Իրաքում իր ռազմական ներդրումների համար: Նա հավելել է, որ եթե զորքերը ստիպված լինեն դուրս գալ, ապա նա տնտեսական պատժամիջոցներով հարվածելու է Բաղդադին:
Թրամփն ասել է, որ այնպիսի պատժամիջոցներ կսահմանեն, ինչպիսիք նրանք դեռևս չեն տեսել և դրանց ֆոնին Իրանի պատժամիջոցները «խաղ ու պար» կթվա։

Politics 15:21 06/01/2020 World
US President Donald Trump threatened sanctions against Iraq and said that if U.S. troops were required to leave the country, Iraq's government would have to pay Washington for the cost of a "very extraordinarily expensive" air base there, France 24 reported.
He said if Iraq asked U.S. forces to leave on an unfriendly basis, "we will charge them sanctions like they've never seen before ever. It'll make Iranian sanctions look somewhat tame."
It is reminded that the Iraqi parliament passed a resolution calling for an end to all foreign troop presence, reflecting the fears of many in Iraq that Friday's strike could engulf them in another war between two bigger powers long at odds in Iraq and across the region.
While such resolutions are not binding on the government, this one is likely to be heeded: Prime Minister Adel Abdul Mahdi had earlier called on parliament to end foreign troop presence as soon as possible.
Iran and the United States have been competing for clout in Iraq since the U.S.-led invasion in 2003 that toppled dictator Saddam Hussein.