Իրավունք 11:57 20/01/2020 Հայաստան
Վերաքննիչ դատարանի դիմաց բողոքի ակցիա են իրականացնում «5-րդ ալիք» հեռուստաընկերության սեփականատեր Արմեն Թավադյանի աջակիցները։
Այս պահին դատական նիստ է ընթանում, ինչպես ավելի վաղ հայտարարել էր Թավադյանի փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը, իրենք բողոքարկել են կալանավորման վերաբերյալ դատարանի որոշումը։
Ակցիային միացել է նաև ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։ Նա նշեց, որ եկել է  կոնկրետ գործով մասնակցելու հանուն մամուլի ազատության պայքարին։
«Ոչ միայն ես եմ եկել, այլև իմ կուսակից ընկերներ, երիտասարդներ, քաղաքացիներ, քանի որ վերջին  հայտարարությունները վկայում են այն մասին, որ այս իշխանությունները նոր գրոհ են սկսում ազատ խոսքի դեմ։ Արմեն Թավադյանն այսօր իր վրա է կրում ռեժիմի ռեպրեսիվ ապարատի ամբողջ ծանրությունը»,-ասաց նա։

Law 13:23 20/01/2020 Armenia
A group of supporters of Armen Tavadyan, the owner of Armenian TV station Fifth Channel, are protesting in front of the Yerevan Court of Appeals, demanding his release.
The Special Investigative Service (SIS) detained Tavadyan on 24 December on suspicion of seeking false testimony in favor of Armenia’s jailed former President Robert Kocharyan.
The Yerevan Court of General Jurisdiction upheld the SIS petition to remand Tavadyan into custody for two months on 26 December, a ruling appealed by his lawyers to a higher court.
The Yerevan appellate court is hearing the defense appeal at the moment.
Deputy Chairman of the former ruling Republican Party of Armenia Armen Ashotyan has also joined the protesters to fight for “the press freedom” in Armenia.
“Not only I, but also my colleagues, young people and citizens have gathered here, since the recent statements testify that the authorities are launching a fresh attack on the free speech. Today Armen Tavadyan bears the whole burden of the regime's repressive apparatus,” he said.