Հասարակություն 16:42 30/01/2020 Հայաստան
«Էկո գյուղերի ցանց» ծրագրի շրջանակներում, արդիականացվել է Հրազդանի լուսավորության համակարգը: Քաղաքի խնդիրը գործընկեր կառույցների՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի և  Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի  (FPWC)  ուշադրության կենտրոնում է հայտնվել 2019 թվականին: Իրականացված աշխատանքների շնորհիվ, այս տարի արդեն, քաղաքի Սահմանադրության հրապարակում, շատրվաններով պուրակում և հարակից կենտրոնական փողոցներում էական փոփոխություն է արձանագրվել: Ցածր լուսատվությամբ ու ավելի ծախսատար՝ լյումինեսցենտ լամպերով աշխատող լուսարձակները փոխարինվել են ժամանակակից ամենաէներգախնայող ու կայուն լուսավորության միջոցներով՝ լուսադիոդային (LED) լուսարձակներով:
Վիվա-ՄՏՍ-ից հայտնում են, որ նախկին՝ 105 և 150 Վտ հզորությամբ թվով 101 լուսարձակները փոխարինվել են 60 և 80 Վտ հզորությամբ լուսադիոդային (LED) լուսարձակներով: Նախնական հաշվարկներով, դրա արդյունքում շոշափելի խնայողություն կլինի: Մեկ ժամում կտնտեսվի 5,2 ԿՎտ էլեկտրաէներգիա, ինչը դրամային հաշվարկով մեկ տարվա կտրվածքով կկազմի շուրջ կես միլիոն դրամ: Համայնքային բյուջեի զգալի խնայողություն կլինի նաև լուսադիոդային (LED) լուսարձակների «երկարակեցության» հաշվին:  Շահագործման ընթացքում շարքից շուտ դուրս եկող նախկին լամպերի հաճախակի փոխարինման անհրաժեշտություն այլևս չի լինի:
Ժամանակակից համակարգի գործարկմանը մասնակցել են Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը, Հրազդան համայնքի ղեկավար Սևակ Միքայելյանն ու համայնքի  բնակիչներ:
«Միշտ կարևոր ենք համարել այն ծրագրերը, որոնք ապահովում են երկարաժամկետ արդյունավետություն: Նոր տեխնոլոգիաների կիրառմամբ իրականացվող՝ լուսավորության ծրագիրը դրանցից մեկն է: Այն թույլ է տալիս համայնքներում կրճատել ավելորդ ծախսերը, ապահովել ավելի լավ լուսավորություն և առավել արդյունավետ ծախսել բյուջետային միջոցները: Լուսավորության արդիականացված համակարգի մյուս առավելությունը բնապահպանական տեսանկյունից արդարացված լինելն է: Համայնքների ոչ միայն ուղղակի, այլև համաչափ զարգացումը եղել և մնում է մեր ուշադրության կենտրոնում», - ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Շրջակա միջավայրի պահպանման, էներգախնայողության բարձրացման և համայնքային զարգացման համար,  տարիների գործընկերները՝ Վիվա-ՄՏՍ-ն ու FPWC-ն, չափազանց կարևոր են համարում նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառումը:

Society 16:21 30/01/2020 Armenia
In the frames of the “Eco Villages Network” Project, the Hrazdan town lighting system has been upgraded. The town's problem has been in the focus of partner organizations, Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) in 2019. Due to the work done this year, there has been a significant change in the Constitution Square, Fountain Park and adjacent central streets. Low-light and more costly fluorescent lamps have been replaced with modern, energy-saving and sustainable lighting LED lamps, Viva-MTS said in a press release.
The former 105 and 150 Watt 101 lamps have been replaced by 60 and 80 Watt LED Lamps. According to estimates, it will result in significant savings. 5.2KWh electricity will be saved in one hour; in money equivalent the savings will amount to about half a million AMD in one year. There will also be significant savings in the community budget due to the “durability” of LED lamps. There will be no need for frequent replacement of the fluorescent lamps in use.
The launching ceremony of the modern lighting system was attended by Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian, FPWC Director Ruben Khachatryan, Hrazdan Community Head Sevak Mikayelyan, and community residents.
“We have always paid particular importance to programs with long-term effect. The new tech-based lighting program is one of those programs. It lets communities decrease excess spending, provide for better illumination of streets, and be more efficient in spending community budgets. Another advantage of the modernized lighting system is in its environmental friendliness. Direct and equally proportionate development of communities remains in the focus of our attention,” Ralph Yirikian said.
Viva-MTS and FPWC, partners through long years, consider the use of state-of-the-art technologies as crucial for environmental conservation, energy saving and community development.