Քաղաքական 13:18 09/03/2020 Տարածաշրջան
Ստամբուլի ոստիկանությունը կանանց թույլ չի տվել մարտի 8-ի կապակցությամբ քայլերթ անցկացնել քաղաքի կենտրոնական Իսթիքլալ պողոտայով:Այս մասին գրում է ermenihaber-ը։
Սոցցանցում նախապեսք միջոցառման մասին իրազեկվել է, որ կանանց միջազգային օրվա կապակցությամբ քայլերթ իրականացնելու նպատակ կա: Ոստիկանները, սակայն, թույլ չեն տվել կանանց մոտենալ պողոտային հարող Թաքսիմ հրապարակին՝ պատճառաբանելով, որ ըստ նահանգապետարանի որոշման՝ հրապարակն ու Իսթիքլալ պողոտան ներառված չեն նմանատիպ գործողությունների համար նախատեսված վայրերի ցանկում:
Այնուհետև ոստիկանները մեծաքանակ խմբերով ու հատուկ պատնեշներով փակել են Թաքսիմ հրապարակ տանող մուտքերն ու բազմաթիվ կանանց բերման ենթարկել ոստիկանական բաժանմունքներ:

Право 14:56 09/03/2020 Регион
Полиция Стамбула не позволила женщинам провести шествие в связи с 8 марта – Международным женским днем. Об этом сообщает Ermenihaber.am.
Согласно информации, в соцсетях заранее уведомили о запланированном шествии. Полиция, однако, не позволила женщинам подойти к площади Таксим, объяснив это тем, что согласно решению государственной администрации, площадь и проспект Истикляль не включены в список предусмотренных для проведения подобных действий мест.
Полиция применила слезоточивый газ, чтобы не допустить демонстрантов к центральному проспекту города. Сообщается, что сотрудники специального отряда полиции пытались разогнать толпу на площади Таксим, где было запланировано шествие.