Քաղաքական 11:38 10/03/2020 Աշխարհում
ՌԴ-ն պատրաստ է պատասխանել ցանկացած ագրեսորի, ինչպես Երկրորդ աշխարհամարտի ընթացքում ԽՍՀՄ-ն արեց «հիտլերյան» Գրեմանիայի դեպքում։ Այս մասին ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, գրում է gazeta.ru-ն։
Ռուսաստանի ղեկավարը որպես կարգախոս նշել է՝ «Մենք կարող ենք կրկնել» արտահայտությունը՝ մեջբերելով աստվածաշնչյան «Ով որ սուրով գայ մեզ մօտ, սրով պիտի կորչի» հատվածը:
Նա նշեց, որ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին Խորհրդային Միությունը ենթարկվել է «նացիստների» սարսափելի և աններելի հարձակմանը: Նախագահը հիշեցրել է, որ խորհրդային պետությունն այն ժամանակ ունեցել է 27 միլիոն զոհ:

Политика 12:54 10/03/2020 В мире
Россия готова будет ответить любому агрессору, который осмелится повторить нападение гитлеровской Германии на Советский Союз, заявил президент РФ Владимир Путин, передает ТАСС.
Комментируя популярный слоган «Можем повторить», Путин напомнил и о другой известной фразе: «Кто к нам с мечом придет, от меча и погибнет».
«Советский Союз подвергся очень страшному, ужасному, непростительному нападению со стороны нацистской Германии, мы потеряли 27 млн человек, – отметил президент. – Нет ни одной страны мира, которая понесла бы такую утрату». «И если кто-то посмеет сделать что-то подобное, мы повторим», – заверил глава государства в интервью ТАСС для проекта «20 вопросов Владимиру Путину».