Առողջություն 15:20 04/04/2020 Հայաստան
Վթարված շտապօգնության մեքենայի վարակակիր ուղևորին օգնություն ցույց տալուց հետո երիտասարդին մեկուսացրել են
Երևանում վթարի է ենթարկվել կորոնավիրուսով վարակված քաղաքացուն տեղափոխող Շտապ օգնության մեքենան։ Ֆեյսբուքյան օգտատեր Տիգրան Մազմանյանը մի տեսանյութ է հրապարակել, որտեղ քաղաքացին հավաքվածներին հորդորում է իրեն մոտ չգալ, քանի որ վարակակիր է։
«Կորոնավիրուսով վարակված քաղաքացուն տեղափոխող շտապ օգնության մեքենան վթարի է ենթարկվել։ Կասեք՝ ինչ իմացա, ասեմ, մեջից իջելա, ասելա վարակված եմ՝ մոտիկ չգաք»։
NewMedia.am-ը գրում է, որ վթարի պատմությունն այդքանով չի ավարտվել։
Շտապօգնությանը օգնություն ցուցաբերած մի երիտասարդ էլ մեկուսացվել է։
Օգնություն ցուցաբերած Արմեն Այվազյանը NewMedia.am-ին պատմել է, որ 20 օր տանն ինքնամեկուսացումից հետո որոշել էր դուրս գալ զբոսնելու, այդ ընթացքում վթարի ականատես էր դարձել։
«Երբ լսեցի վթարի ձայնը, վազեցի էդ կողմ։ Մեքենայից մարդը դուրս էր եկել, փորձեցի օգնություն ցույց տալ։ Նստեցրեցի իրան մի կողմ։ Հետո նա գոռաց, որ հեռու մնամ... դե ընդհանրապես չհասկացա ինչի մասին է խոսքը, ինչի պիտի հեռու մնամ»,- պատմել է Արմենը։
Երիտասարդը նշում է, որ պացիենտը վնասել էր ոտքը, նա մոտ 40 տարեկան տղամարդ էր․ «Վարորդը գլուխը բռնած մեքենայից դուրս էր եկել, նա շոկի մեջ էր։ Ես օգնություն ցույց տալուց հետո այդտեղից հեռացա, մոտ 200 մ հեռու էի, երբ հասկացա, թե ինչ է տեղի ունեցել․ այդ մարդը վարակված էր»։
Արմենն ինքն է զանգահարել թեժ գիծ և ներկայացրել իրավիճակը։
«Ինձ ասացին, որ վերադառնամ։ Այնտեղ արդեն եկել էին շտապ օգնության ուրիշ մեքենաներ։ Ինձ տարան «Նորքի» ինֆեկցիոն հիվանդանոց, կես ժամ սպասեցի և ինձ մեկուսացրին «Իմպերիալ» հյուրանոցում։ 14 օրից թեստավորվելու եմ»,- մանրամասնել է նա։

Общество 16:25 04/04/2020 Армения
В Ереване молодого человека изолировали после оказания им помощи зараженному пациенту машины «Скорой помощи»
В Ереване в ДТП попала машина «Скорой помощи», перевозившая зараженного коронавирусом гражданина. Пользователь социальной сети Facebook Тигран Мазманян опубликовал видео, на котором гражданин призывает собравшихся не подходить к нему, поскольку он является носителем вируса.
«Машина скорой помощи, перевозящая гражданина, зараженного коронавирусом, попала в аварию. Спросите – как я узнал? Отвечаю: вышел из машины сказал – не подходите, я заражен».
NewMedia.am пишет, что история с аварией на этом не закончилась. Изолирован молодой человек, который оказывал помощь машине скорой помощи.
Оказавший помощь Армен Айвазян рассказал NewMedia.am, что после 20 дней самоизоляции дома он решил выйти на прогулку, во время которой стал сочевидцем ДТП.
«Когда я услышал звук аварии, побежал в эту сторону. Человек вышел из машины, я попытался помочь. Посадил его в сторону. Затем он закричал, чтобы я держался подальше ... ну, я вообще не понял, о чем речь, почему мне следует держаться подальше», – рассказал Армен.
Молодой человек отмечает, что пациент – мужчина лет 40 – повредил ногу. «Водитель вышел из машины, держась за голову, он был в шоке. После оказания помощи я ушёл, отошел примерно на 200 метров, когда понял, что произошло. Этот человек был заражен», – рассказал он.
Армен сам позвонил на телефон горячей линии и представил ситуацию. «Мне сказали вернуться. Туда уже прибыли другие машины скорой помощи. Меня отвезли в инфекционную больницу «Норк», где я подождал полчаса, затем меня изолировали в гостинице «Империал». Сдам тест через 14 дней», – рассказал он.