Առողջություն 17:46 09/04/2020 Արցախ
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունից տեղեկացնում են, որ այսօր թեստավորված երեք քաղաքացիներից երկուսի թեստավորման արդյունքը եղել է դրական:
Նրանցից մեկն ապրիլի 7-ին հաստատված վարակակրի հարսն է, ով ապրիլի 2-ից արդեն ինքնամեկուսացվել էր: Երկրորդը ՀՀ-ից Արցախ մուտք գործած ՀՀ քաղաքացի է, որի անհատական քարտի լրացման ժամանակ պարզվել է, որ եկել է ռիսկային բնակավայրից: Այդ քաղաքացին ևս, մինչ թեստավորումը գտնվել է ինքնամեկուսացման մեջ, և առաջիկայում նրան տեղափոխելու են Հայաստանի Հանրապետություն: Այս մասին հայտնում են Արցախի տեղեկատվական շտաբից։
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հաստատված կորոնավիրուսի վարակով երկրորդ անձը, ունենալով Մոշաթաղ համայնքի գրանցում, մարտի 31-ին կայացած ընտրությունների օրը քվեարկել էր Միրիկի հարևան Մոշաթաղ համայնքում, այստեղ արդեն մի քանի օր է ուժեղացված ծառայություն են իրականացնում ԱՀ ԱՆ «Համաճարակաբանության և հիգիենայի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի Քաշաթաղի շրջանային բաժնի մասնագետները, իսկ գյուղի բնակիչները պատասխանատուների հորդորով ինքնամեկուսացվել էին իրենց առանձնատներում:
Իրականացվող աշխատանքների մասին լրացուցիչ տեղեկություններ կհաղորդենք ավելի ուշ»,- հայտնում են շտաբից։
Հիշեցնենք, որ Միրիկ գյուղի բնակչի մոտ ապրիլի 7-ին հաստատվել է  կորոնավիրուս։ Արցախի ԱՆ-ից հայտնել են, որ վարակված քաղաքացու առողջական վիճակը գնահատվում է կայուն, ներկա պահին անհանգստացնող բան չկա:

Регион 18:24 09/04/2020 НКР
Министерство здравоохранения Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) сообщило, что сегодня результаты 2 из 3 тестов на наличие коронавируса оказались положительными.
Среди них – невестка жителя, у которого 7 апреля подтвердился вирус и который с 2 апреля был изолирован. Второй – гражданин Армении, прибывший из Армении в Арцах, при заполнении индивидуальной карты которого выяснилось, что он приехал из населенного пункта повышенного риска. Этот гражданин также до тестирования находился в самоизоляции, и в ближайшее время его доставят в Республику Армения. Подробности передает Информационный штаб Арцаха.
«Учитывая то обстоятельство, что второе инфицированное коронавирусом лицо, имея регистрацию в общине Мошатаг, в день выборов 31 марта проголосовало в соседней с Мириком общине Мошатаг, здесь уже несколько дней усиленную службу осуществляют специалисты Кашатагского районного отдела ГНКО “Центр эпидемиологии и гигиены” Минздрава Республики Арцах, а жители села по призыву ответственных самоизолировались в своих домах.