Քաղաքական 12:22 09/04/2020 Հայաստան
«Մենք առաջիկայում սպասում ենք բուժվածների թվի որոշակի աճ, նաև մեկուսացումից դուրս եկած քաղաքացիների որոշակի աճ»,- կառավարության այսօրվա նիստում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ վաղը պարետատանը կքննարկեն հետագա անելիքները, թե երկուշաբթի օրվանից ինչ կարգավորումներ պիտի գործեն, բայց այս պահին իրենց ամենամեծ մարտահրավերը այն է, որ վաղվանից արդեն պետք է ստեղծեն օրական հազար թեստի հնարավորություն:
«Այսօր խորհրդակցություն ենք ունեցել և նախարարը պարզաբանել է, որ այս համատեքստում ինչ պետք է անենք: Առաջին փուլում հնարավոր է թեստերի թիվը հազարի չհասնի, այնուամենայնիվ, քննարկումների արդյունքում եկանք այն եզրակացության, որ պետք է ցուցում լինի: Այսինքն՝ ուղղակի մարդկանց առանց որևէ չափանիշի հրավիրել ու թեստավորել, դա ուղղակի կլինի ժամանակի և ռեսուրսի անիմաստ կորուստ:
Վաղվանից մենք ցուցումով մարդկանց, մասնավորապես, բոլոր բուժաշխատողներին, թոքաբորբով հիվանդ բոլոր քաղաքացիներին, ենթադրում եմ, այլ վիրուսային հիվանդություններ ունեցող քաղաքացիներին պարտադիր կթեստավորենք և դրա արդյունքներով ավելի ամբողջական պատկերացում կկազմենք մեր ընթացիկ իրավիճակի մասին: Չնայած վերջին օրերի քննարկումները մեզ բերում են այնպիսի եզրակացության, որ ընդհանուր առմամբ տիրապետում ենք իրավիճակին և պարզ է մոտավորապես, թե ինչ է կատարվում»,- ասաց վարչապետը:

Здоровье 15:31 09/04/2020 Армения
«В ближайшее время ожидается рост числа выздоровевших, а также определенный рост числа граждан, вышедших из изоляции», – заявил на сегодняшнем заседании правительства Армении премьер-министр РА Никол Пашинян.
Он отметил, что завтра в комендатуре будут обсуждены дальнейшие планы, какие регулирования должны действовать с понедельника. По его словам, на данный момент самый большой вызов заключается в том, что уже с завтрашнего дня нужно обеспечить возможность проведения тысячи тестов в день.
«Сегодня состоялось совещание, и министр пояснил, что нужно предпринять в этом контексте. На первом этапе, возможно, число тестов не достигнет тысячи, тем не менее, в результате обсуждений мы пришли к выводу, что должны быть какие-то указания. Иными словами, приглашать и тестировать людей без каких-либо симптомов будет просто бессмысленной потерей времени и ресурсов.
С завтрашнего дня мы обязательно протестируем людей с направлениями от врачей, всех медработников, больных воспалением легких, предполагаю, что и тех наших граждан, которые имеют иные вирусные заболевания. По итогам всего этого у нас уже будет более целостное представление о текущей ситуации. Несмотря на то, что обсуждения последних дней приводят к тому выводу, что в общей сложности мы управляем ситуацией и уже примерно понятно, что происходит», – пояснил премьер-министр.