Քաղաքական 12:22 09/04/2020 Հայաստան
«Մենք առաջիկայում սպասում ենք բուժվածների թվի որոշակի աճ, նաև մեկուսացումից դուրս եկած քաղաքացիների որոշակի աճ»,- կառավարության այսօրվա նիստում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ վաղը պարետատանը կքննարկեն հետագա անելիքները, թե երկուշաբթի օրվանից ինչ կարգավորումներ պիտի գործեն, բայց այս պահին իրենց ամենամեծ մարտահրավերը այն է, որ վաղվանից արդեն պետք է ստեղծեն օրական հազար թեստի հնարավորություն:
«Այսօր խորհրդակցություն ենք ունեցել և նախարարը պարզաբանել է, որ այս համատեքստում ինչ պետք է անենք: Առաջին փուլում հնարավոր է թեստերի թիվը հազարի չհասնի, այնուամենայնիվ, քննարկումների արդյունքում եկանք այն եզրակացության, որ պետք է ցուցում լինի: Այսինքն՝ ուղղակի մարդկանց առանց որևէ չափանիշի հրավիրել ու թեստավորել, դա ուղղակի կլինի ժամանակի և ռեսուրսի անիմաստ կորուստ:
Վաղվանից մենք ցուցումով մարդկանց, մասնավորապես, բոլոր բուժաշխատողներին, թոքաբորբով հիվանդ բոլոր քաղաքացիներին, ենթադրում եմ, այլ վիրուսային հիվանդություններ ունեցող քաղաքացիներին պարտադիր կթեստավորենք և դրա արդյունքներով ավելի ամբողջական պատկերացում կկազմենք մեր ընթացիկ իրավիճակի մասին: Չնայած վերջին օրերի քննարկումները մեզ բերում են այնպիսի եզրակացության, որ ընդհանուր առմամբ տիրապետում ենք իրավիճակին և պարզ է մոտավորապես, թե ինչ է կատարվում»,- ասաց վարչապետը:

Politics 15:02 09/04/2020 Armenia
An increase in the number of coronavirus recoveries and people leaving quarantine locations is expected in Armenia in the near future, Prime Minister Nikol Pashinyan told a cabinet meeting on Thursday.
In the premier’s words, further coronavirus measures will be discussed at the Commandant’s Office on Friday, but the biggest challenge is to create an opportunity for performing 1,000 tests a day starting from tomorrow.
“Today we held a consultation, with the [health] minister clarifying steps to be taken in this context. In the initial phase, the number of tests may be less than 1,000,” the PM said. “However, as a result of discussions, we came to the conclusion that there should be an instruction. In other words, just inviting and testing people without any criteria will be a waste of time and resources.”
All healthcare workers, as well as patients with pneumonia and viral diseases will be tested for coronavirus from Friday, Pashinyan said.