Իրավունք 10:37 14/04/2020 Հայաստան
Վիկտոր Սողոմոնյան. Ռոբերտ Քոչարյանի՝ քաղբանտարկյալ լինելու վրա դրվում է մեծ կնիք ու Փաշինյանի ստորագրությունը
«Ամբողջ պատասխանատվությունն ընկնում է իշխանությունների վրա, քանի որ սա ուղիղ քաղաքական հետապնդում է Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ։ Եթե այս խնդիրն արագ չհանգուցալվուծվի, ապա ՀՀ երկրորդ նախագահի՝ քաղբանտարկյալ լինելու փաստի վրա մի մեծ կնիք է դրվում ու Նիկոլ Փաշինյանի ստորագրությունը»,- «5-րդ ալիք» ՀԸ Ագնեսա Խամոյանի հեղինակային «Հարցազրույց» հաղորդաշարի ընթացքում հայտարարեց ՀՀ 2-րդ նախագահի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը։
Նա հույս հայտնեց, որ քաղաքական գործիչները, իրավապաշտպանները հասկանում են, որ սա այլևս այն դեպքը չէ, երբ կարելի է աչք փակել կամ հայտարարել, գործը դատական փուլում է, մեկնաբանել չեն կարող։
«Սա այն դեպքն է, որ լռությունը ոչ միայն համաձայնության, այլև մասնակցության, մեղսակցության նշան է այն մարդկանց գործողություններին, ովքեր սա իրականացնում են։ Իսկ սա իրականացնում է կոնկրետ իշխանությունը»,- ասաց Սողոմանյանը։
Նա նկատեց՝ հեռախոսային արդարադատությունից հետո պարզ դարձավ, թե ինչպես են կայացվում դատական վճիռները Հայաստանում, ուղղակի զանգում են, ասում են՝ ուզես, չուզես, կալանքը պետք է տաս։
«Հիմա երևի զանգել են դատավորին, ասել են, գնա վիրահատության, ձգի, մի արի, որովհետև ինչպե՞ս պետք է մերժես Վազգեն Մանուկյանին, Խորսրով Հարությունյանին, Կարեն Կարապետյանին»,- կարծիք հայտնեց ՀՀ երկրորդ նախագահի գրասենյակի ղեկավարը։
Հիշեցնենք,  Ռ․Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը անձնական երաշխավությամբ փոխելու առաջարկով հանդես են եկել ՀՀ նախկին վարչապետեր Վազգեն Մանուկյանը, Խոսրով Հարությունյանը և Կարեն Կարապետյանը, ինչպես նաև Արցախի նախկին վարչապետ Անուշավան Դանիելյանը։
Միջնորդությունը դատարանին ներկայացվել է մարտի 17-ին նախատեսված դատական նիստին նախորդող օրը՝ մարտի 16-ին։ Նույն օրը ավելի ուշ փաստաբաններին հայտնել են, որ Աննա Դանիբեկյանը առողջական վիճակի պատճառով չի կարող նիստ հրավիրել։ Ավելի ուշ պարզ է դարձել, որ դատավորը դեռ մարտի 13-ին անաշխատունակության թերթիկ է վերցրել, վիրահատվել է։
Միջնորդությունը ներկայացնելուց մեկ ամիս անց այն քննելու համար նիստ չի նշանակվել, հայտնի էլ չէ, թե երբ աշխատանքի կվերադառնա դատավոր Դանիբեկյանը։ Մինչդեռ այն պետք է քննվեր անհապաղ, քանի որ վերաբերում է խափանման միջոցը փոխելուն։
Քոչարյանի փաստաբաններից Հովաննես Խուդոյանը Դանիբեկյանի գործողությունների վերաբերյալ մի շարք հարցեր է հասցեագրել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի աշխատակազմի ղեկավարին, որոնց պատասխանները ստանալուց հետո չի բացառում հաղորդում ներկայացնել հանցագործության մասին։
Ի դեպ, երեկ տեղեկություն տարածվեց, որ դատավորը հրաժարվում է գործը քննելուց, փաստաբանական խումբը հայտարարեց, նման տեղեկատվություն իրենց չեն փոխանցել։

Право 11:07 14/04/2020 Армения
Глава Офиса Роберта Кочаряна: Этот тот случай, когда молчание – не только знак согласия, но и соучастия
«Вся ответственность ляжет на власти, поскольку это прямое политическое преследование в отношении Роберта Кочаряна. Если данная проблема быстро не разрешится, то на тот факт, что Роберт Кочарян является политзаключенным будет поставлена большая печать и подпись Никола Пашиняна», – заявил в эфире «Пятого канала» в ходе авторской программы Агнессы Хамоян «Интервью» руководитель офиса второго президента Армении Роберта Кочаряна – Виктор Согомонян.
Он выразил надежду, что политические деятели, правозащитники понимают, что это уже не тот случай, когда можно закрывать глаза или заявлять, что дело находится в суде, посему комментировать не могут.
«Этот тот случай, когда молчание – не только знак согласия, но и участия, соучастия в действиях тех людей, которые осуществляют это. А этот осуществляют именно власти», – отметил В. Согомонян.
Он подчеркнул, после телефонного правосудия стало ясно, как выносятся судебные вердикты в Армении, просто звонят, говорят, мол, хочешь не хочешь, нужно взять под арест.
«Сейчас, наверное, позвонили судье, сказали, сделай операцию, тяни время, не приходи, потому что как ты можешь отклонить предложение Вазгена Манукяна, Хосрова Арутюняна, Карена Карапетяна?» – заявил Виктор Согомонян.
Напомним, что с предложением изменить меру пресечения Р. Кочаряна под личное поручительство выступили бывшие премьер-министры Армении Вазген Манукян, Хосров Арутюнян и Карен Карапетян, а также бывший премьер-министр Арцаха Анушаван Даниелян.
Отметим, что очередное судебное заседание по делу о предполагаемом свержении конституционного строя, назначенное на 17 марта, не состоялось из-за отсутствия председательствующей судьи Анны Данибекян. Позднее стало известно, что судья Анна Данибекян была прооперирована.
17 марта адвокатская группа собиралась представить ходатайство об освобождении Роберта Кочаряна под личное поручительство.
Член адвокатской группы Ованнес Худоян адресовал руководителю Аппарата суда общей юрисдикции города Ереван ряд вопросов касательно действий судьи Анны Данибекян, после получения ответов адвокат не исключил представления сообщения о преступлении.