Առողջություն 14:52 16/04/2020 Աշխարհում
Մակրոնը հայտնել է՝ մալարիայի դեմ կիրառվող հիդրօքսիքլորոքին դեղամիջոցը փորձարկվելու է COVID-19 բուժման համար
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը նախօրեին կոչ է արել վիճահարույց հիդրօքսիքլորոքին դեղամիջոցը որքան հնարավոր է շուտ փորձարկել նոր կորոնավիրուսի բուժման համար՝ առաջնային այս հետազոտության հեղինակ, Մարսելի պրոֆեսոր Դիդիե Ռաուլտին նկարագրելով որպես «մեծ գիտնական»: Այս մասին գրում է Euronews-ը։
Ֆրանսիայի ղեկավարը RFI ռադիոյին տված բացառիկ հարցազրույցում ասել է, որ պրոֆեսոր Դիդիե Ռաուլտի առաջարկած թերապիան, որին նա անձամբ ծանոթացել էր նախորդ շաբաթ Մարսելի համալսարանական հիվանդանոցում, «լիազորված է եղել իրավասու մարմինների կողմից», և որ այժմ այն «պետք է փորձարկվի»՝ ցույց տալու «արդյունավետությունը»:
Մակրոնը նշել է, իր պարտքն է` ապահովել, որ այսօր կիրառվող բոլոր բուժական մոտեցումները ենթակա լինեն խիստ կլինիկական փորձարկումների և հնարավորինս արագ, որպեսզի հնարավոր լինի բուժում գտնել:
«Դա հավատքի հարց չէ, դա գիտության հարց է: Համոզված եմ, որ նա (Դիդիե Ռաուլտը) մեծ գիտնական է, և ես ոգևորված եմ նրա ասածով և նրա բացատրություններով»,- ավելացրել է Մակրոնը։
Հիշեցնենք, որ Ռաուլտի հետազոտական խումբն ավելի վաղ հրապարակել էր տվյալներ, որոնք ցույց են տալիս, որ 80 մեղմ ախտանիշներով Covid-19 հիվանդներ, որոնք բուժվել են հիդրօքսքլորոքինով և ազիտրոմիցինով, 93 տոկոսով 8 օր անց չեն ունեցել վարակը։

Health 15:34 16/04/2020 World
French President Emmanuel Macron called on Wednesday for a controversial dual therapy based on hydroxychloroquine to be tested as soon as possible, describing the infectious diseases specialist behind it as a "great scientist", Euronews reported.
The French leader said in an exclusive interview with RFI radio that the therapy proposed by Professor Didier Raoult, whom he visited at the Marseille University hospital last week, "has been authorised by the competent authorities" and that it now "must be tested" to show "the effectiveness and measure the toxicity".
"Me, my role, and what I did by going to Dr Raoult's, is to make sure that what he is working on — and he is really one of our greatest luminaries — is well within the framework of a clinical trial protocol," Macron said.
"I say that because you have to be very careful. The President of the French Republic is not there to say "such treatment is good or is not good". My duty is to ensure that all the therapeutic approaches pursued today can be subject to rigorous clinical trials, and as quickly as possible, so that a treatment can be found.
"It's not a question of belief, it's a question of science. I am convinced that he [Didier Raoult] is a great scientist, and I am passionate about what he says, and what he explains," he added.
Raoult, a lauded 63-year-old infectious diseases specialist, quickly released two studies as the COVID-19 pandemic reached Europe, purportedly showing that four out of five of those treated with the anti-malaria drug chloroquine had "favourable" outcomes.
World leaders including Donald Trump and Jair Bolsonaro were quick to latch onto those studies but other scientists have lambasted Raoult's methodology as too narrow and that as such, the results were purely observational. The two studies involved 24 and 80 patients respectively.