Քաղաքական 20:10 17/04/2020 Հայաստան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ուղիղ հեռարձակմամբ անդրադարձել է Հայաստանում կորոնավիրուսային վիճակին և հետագա քայլերին:
Նրա խոսքով՝ 2020 թվականի մարտի 16-ից ՀՀ-ում արտակարգ դրություն է հայտարարված՝ նոր տեսակի կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով: Արտակարգ դրության ժամկետը լրանում էր ապրիլի 14-ին, սակայն, ըստ նրա, ստիպված եղան ևս մեկ ամսով երկարացնել այն, որովհետև ցավոք ճգնաժամը հաղթահարված չէ ոչ միայն Հայաստանում, այլև ամբողջ աշխարհում:
«Հայաստանում ունեցել ենք  կորոնավիրուսի 1201 հաստատված դեպք, 402 առողջացած, և ցավոք սրտի՝ մահվան 19 դեպք: Կորոնավիրուսից մահացած մեր հայրենակիցների միջին տարիքը 73.8 է: Բոլոր մահացած պացիենտներն ունեցել են ուղեկցող ծանր հիվանդություններ. այդ թվում՝ քաղցկեղ, զարկերակային գերճնշում, շաքարային դիաբետ, սրտի իշեմիկ հիվանդություններ»,- ասաց նա։
Նրա խոսքով՝ ապրիլի 17-ի դրությամբ հիվանդանոցներում կորոնավիրուսից բուժվում է 780 հոգի, մեկուսացման մեջ են գտնվում շուրջ 1700 քաղաքացիներ, ինքնամեկուսացման ռեժիմ է սահմանվել 2647 մարդու համար:
«Ու չնայած այս տագնապալի թվերին, հարկ եմ համարում ընդգծել, որ մեր առողջապահական և պետական կառավարման համակարգի ջանքերի բերումով վարակի տարածումն այս պահի դրությամբ շարունակում է մնալ կառավարելի: Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համար ծավալված հիվանդանոցային տեղերի մոտավորապես կեսը այս ընթացքում գրեթե միշտ թափուր է եղել:
Սա համաճարակի կառավարման ամենակարևոր ցուցանիշներից է, որովհետեւ բազմաթիվ զարգացած երկրներում արձանագրվեցին դեպքեր, երբ վարակված և բուժման կարիք ունեցող քաղաքացիների համար տեղ չէր գտնվում հիվանդանոցներում»,- նշեց Փաշինյանը։
Վարչապետը նաև անդրադարձավ Կառավարության կողմից իրականացվող հակաճգնաժամային 13  միջոցառումներին, միաժամանակ տեղեկացրեց, որ այլ միջոցառումներ ևս ծրագրվում են:

Политика 20:23 17/04/2020 Армения
«С 16 марта 2020 года в Армении объявлен режим ЧП из-за коронавируса нового типа. Срок ЧП истекал 14 апреля, но мы были вынуждены еще на месяц продлить его, потому что кризис не преодолен не только в Армении, но и во всем мире», – заявил в своем послании премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он напомнил, что в мире подтверждено свыше 2 млн случаев заражения коронавирусом, 147,3 тыс. скончались.
«В Армении ситуация такова: 1201 подтвержденных случаев, 402 выздоровевших и, к сожалению, 19 случаев смерти. Средний возраст скончавшихся от коронавируса наших соотечественников – 73,8. У всех скончавшихся пациентов были тяжелые сопутствующие заболевания, в том числе рак, высокое артериальное давление, сахарный диабет, ишемические болезни сердца и так далее.
По состоянию на 17 апреля, в наших больницах лечение от коронавируса получают 780 человек, в изоляции находятся около 1700 граждан, режим самоизоляции установлен для 2647 человек. Несмотря на эти панические цифры, считаю нужным подчеркнуть: благодаря усилиям наших систем здравоохранения и государственного управления   распространение вируса на данный момент остается управляемой.  Около половины больничных мест для борьбы против коронавируса за этот период практически всегда оставались вакантными. Это один из самых важных показателей в контексте управления эпидемией, потому что во многочисленных развитых странах были зафиксированы случаи, когда для заразившихся и нуждающихся в лечении граждан не было мест в больницах.
По крайней мере, до этого момента мы достойно противодействовали эпидемии. И я вновь хочу поблагодарить и озвучить слова признательности нашим врачам, всем сотрудникам системы здравоохранения, которые денно и нощно стоят на передовой борьбы с эпидемией, неделями оставаясь вдали от собственных семей», – отметил в частности премьер.