Քաղաքական 20:30 23/04/2020 Հայաստան
Լատվիայի առաջին նախագահ (1993-1999) Գունտիս Ուլմանիսն  ուղերձ է հղել  Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
Ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
«20-րդ դարի պատերազմները հսկայական տառապանք պատճառեցին եվրոպական շատ ազգերի, ներառյալ` լատվիացիներին և հայերին: Այսօր դատապարտման և կարեկցանքի խոսքերով եմ ցանկանում անդրադառնալ հայերի զանգվածային կոտորածներին և զրկանքներին, որոնք իրականացվել են հայ ժողովրդի դեմ Օսմանյան կայսրության տարածքում Առաջին համաշխարհային պատերազմի սկզբին՝ համարելով դրանք այս գլոբալ հակամարտության ամենամեծ ողբերգություններից մեկը:
Վստահ եմ, որ աշխարհի ժողովուրդները եզրակացություններ քաղել են իրենց նախնիների սխալներից և տառապանքներից, որպեսզի կանխեն ցանկացած որևէ ազգի նկատմամբ նման դաժանության երբևէ կրկնությունը»։

Politics 20:45 23/04/2020 Armenia
The first President of Latvia issued a statement on the occasion of the 105th anniversary of the Armenian Genocide
Guntis Ulmanis, the first President of Latvia (1993-1999) has issued a statement on the occasion of the 105th anniversary of the Armenian Genocide.
As the Facebook page of the Armenian Embassy to Lithuania, Latvia and Estonia reported, the message reads: “The 20th century wars brought immense suffering to many European nations, the Latvians and Armenians included. Thus it is with condemnation and commiseration that I regard the Armenian mass murder and the grievances perpetrated against the Armenian people in the territory of the Ottoman Empire at the beginning of the First World War, considering them one of the greatest tragedies of this global conflict.
I am confident that the world nations have drawn conclusions from the mistakes and sufferings of their ancestors to prevent turning with violence against any particular nation from happening ever again. ”