Քաղաքական 11:33 25/04/2020 Աշխարհում
G20- ի առաջնորդների մասնակցությամբ երկրորդ տեսակոնֆերանսը, որը պետք է տեղի ունենար ուրբաթ օրը, չեղարկվեց Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) դերի վերաբերյալ Չինաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ծագած տարաձայնությունների պատճառով: Ինչպես գրում է  ՏԱՍՍ-ը, այդ  մասին շաբաթ օրը հայտարարել է հոնկոնգյան South China Morning Post թերթը ՝ վկայակոչելով իր աղբյուրին, որը մասնակցել է այդ միջոցառման նախապատրաստմանը:
Ըստ պարբերականի՝ ԱՄՆ-ը պնդել էր, որ ԱՀԿ-ն զեկուցի COVID-19- ի բռնկման դեմ իր գործողությունների մասին, որը սկսվել էր Չինաստանում և հանգեցրել է համաճարակի: Պեկինը կտրականապես հրաժարվել է քննարկել կազմակերպության գործունեությունը հետաքննելու Վաշինգտոնի առաջարկությունը:
«Այսպիսով, համաժողովը հետաձգվել է վերջին պահին»,- ասել է աղբյուրը: Նա չբացառեց, որ գագաթնաժողովը, այնուամենայնիվ, տեղի կունենա մոտ ապագայում, եթե կողմերը գան փոխզիջման և վերջնական կոմյունիկեում պայմանավորվեն ԱՀԿ-ի վերաբերյալ քննարկումների մասին:
Տեսակոնֆերանսի մասին, որոին մասնակցելու էին Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, չէր տեղեկացվել Սաուդյան Արաբիան՝որը նախագահում է  G20- ում: Ըստ թերթի, G20- ի քարտուղարությունը դեռ չի մեկնաբանել այս իրադարձությունը:

A video conference of G20 leaders planned for Friday was called off last minute due to ongoing disagreements between the United States and China over the World Health Organization's (WHO) handling of the coronavirus pandemic, the Hong Kong-based South China Morning Post newspaper reported, citing a source, on Saturday.
Earlier in April, US President Donald Trump announced the US would suspend funding for the WHO, accusing the organization of botching the outbreak response. Shortly thereafter, China said it would boost its WHO support by $30 million.
According to South China Morning Post, the G20 meeting was not publicly announced and was set to be attended by Trump and Chinese leader Xi Jinping, but fell through because of US insistence on holding WHO accountable for supposedly mishandling the outbreak response with China categorically refusing any such propositions.
"As such, the conference was called off at the last minute," the source involved in preparing the videoconference, who asked their name not to be revealed, told the outlet.
The source added that the conference could soon be held if the two heavyweights found a compromise on the wording of a G20 communique to be shared after talks.